Czy długi po zmarłej osobie przechodzą na rodzinę?
Wiele osób zastanawia się nad tym, co dzieje się z długami zmarłego. Niektórzy bowiem posiadają liczne zobowiązania finansowe, które nie są spłacone w momencie śmierci. Czy w takim przypadku rodzina musi spłacić wszystkie długi? A może zostają one unieważnione, z uwagi na śmierć osoby, która zaciągnęła zobowiązania?
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, w przypadku śmierci wszystkie zobowiązania finansowe, w tym długi zmarłej osoby, przechodzą na spadkobierców. Wiele zależy tutaj od sporządzonego testamentu. Jeśli nie ma takiego dokumentu, długi w pierwszej kolejności przechodzą na małżonka zmarłego, a także na jego dzieci. Jeśli zmarły ich nie miał, długi przechodzą na jego rodziców lub rodzeństwo.
Niestety, zgodnie z prawem długi zmarłego przechodzą na jego spadkobierców niezależnie od tego, jaka jest ich sytuacja materialna. W wielu przypadkach jest to ogromny problem – szczególnie jeśli spadkobiercami są osoby, które nie mają wystarczających środków finansowych na to, aby spłacić (lub spłacać) długi zmarłej osoby. Co można zrobić w takiej sytuacji? Czy istnieje jakieś rozwiązanie?
Jak uniknąć zadłużenia po zmarłym?
Osoby, które nie chcą spłacać długów zmarłego, mogą złożyć specjalne oświadczenie o odrzuceniu spadku. Można to zrobić w sądzie lub u notariusza. Co istotne, oświadczenie należy złożyć w ciągu sześciu miesięcy od dnia zgonu lub w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o istniejących zobowiązaniach finansowych, które odziedziczył.
Następstwem złożenia takiego wniosku jest nie tylko uniknięcie konieczności spłacania długów zmarłego, lecz także całkowite zrzeknięcie się spadku. Decyzja ta jest niedowołana, dlatego złożenie takiego oświadczenia należy dobrze rozważyć. Oczywiście kluczowe znaczenie ma tutaj to, jaka jest wysokość zadłużenia zmarłego oraz to, jaki był jego majątek. Może okazać się, że posiadany majątek był na tyle duży, że – nawet po spłaceniu wszystkich długów zmarłego – spadkobiercy nadal pozostanie pewna kwota.
Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza
Alternatywą może być tzw. przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. To znaczy, że spadkobierca odpowiada za długi wyłącznie w takiej kwocie, jaką pozostawił zmarły. W takim przypadku należy sporządzić wykaz inwentarza. Tutaj warto skorzystać z pomocy prawnej, gdyż niezbędne formalności mogą być skomplikowane – a przy tym stresujące, biorąc pod uwagę niedawną śmierć bliskiej osoby: https://slupinska.eu/adwokat-wolsztyn
Co zrobić, aby nie przejąć długów zmarłego – podsumowanie
Śmierć osoby, które pozostawiła po sobie liczne zobowiązania finansowe, jest bardzo stresującym doświadczeniem, również z uwagi na konieczność spłacenia długów. Na szczęście istnieją rozwiązania prawne, dzięki którym spłacanie długów zmarłego nie jest konieczne. Warto dokładnie rozważyć wszystkie możliwości, aby wybrać tę, która będzie najbardziej korzystna. W tym celu warto rozważyć skorzystanie z pomocy kancelarii, która z pewnością będzie nieocenionym wsparciem.
Szukasz pomocy adwokata w Wolsztynie? Sprawdź dojazd do naszej placówki.