Lany poniedziałek - jakie są kary za oblewanie wodą?

Niedziela, 04 kwietnia 2021 o 23:44, autor: 1 539
Lany poniedziałek - jakie są kary za oblewanie wodą?

Lany poniedziałek, czyli Poniedziałek Wielkanocny lub inaczej Śmigus Dyngus, związany jest przede wszystkim z tradycją oblewania wodą, pamiętajmy jednak, że za przekroczenie granic rozsądku słono się płaci.

Lany poniedziałek -  kiedyś i dziś

W przeszłości Śmigus i Dyngus przez długi czas były odrębnymi obyczajami. Śmigus polegał na symbolicznym biciu witkami wierzby lub palmami po nogach i oblewaniu się zimną wodą. Woda symbolizowała wiosenne oczyszczenie z brudu i chorób, a w późniejszym czasie także i z grzechu. Słowianie uznawali, że oblewanie się wodą sprzyja płodności, dlatego zwyczajowi podlegały przede wszystkim panny. W ten sposób czcili radość po odejściu zimy i przebudzeniu się wiosny.

Dziś śmigus-dyngus jest traktowany jako zabawa i w odróżnieniu od pierwotnych tradycji wodą oblewa się wszystkich, bez wyjątku. Ten zwyczaj jest bardzo popularny szczególnie wśród dzieci i młodzieży i ma niewiele wspólnego z tradycyjnymi praktykami. Z czasem oblewanie wodą, w niektórych przypadkach, stało się również do tego stopnia niebezpieczne, że służby porządkowe i prawnicy zaczęli interpretować to jako zakłócanie spokoju.

Lany poniedziałek należy traktować jak dobrą zabawę w gronie najbliższych osób. Pamiętajmy, że oblewanie tych, którzy sobie tego nie życzą, to chuligański wybryk a nie tradycja i  możemy za to ponieć konsekwencje. Może się tak stać w przypadku zniszczenia odzieży osoby oblanej brudną wodą.

"Również oblanie wodą szyby jadącego samochodu lub rowerzysty albo rzucanie w szyby samochodowe woreczkami z wodą nie mieści się w ramach zwyczaju, bo może w konsekwencji doprowadzić do wypadku drogowego, a sprawca może ponieść odpowiedzialność karną za swoje zachowanie"
- wyjaśnia policja.

Jaka kara?


Policjanci przypominają, że wybryki chuligańskie związane z oblewaniem wodą można zostać ukaranym mandatem karnym lub wnioskiem do sądu, mandat karny może wynieść nawet do 500 złotych.


Warto pamiętać, że  za zachowanie dzieci w Lany poniedziałek wszelkie konsekwencje finansowe poniosą rodzice lub prawni opiekunowie. 

News4Media, fot.: News4Media

REKLAMA

Komentarze (1)

avatar

avatar
~Wow!!!
05.04.2021 09:40

Od kiedy to TRADYCKJA jest w naszym kraju objęta penalizacją ????. Czy tak policja faktycznie nie ma co robić w Dni Świąteczne ?????. Szokująca "tradycja" policji !!!!!

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

wróć do głos regionu

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu Głos Regionu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na glosregionu.pl