TworzymyGłos Regionu

reklama

Ojciec Tadeusz Rydzyk na ławie oskarżonych.

Rusza proces przeciwko Lux Veritatis

Piątek, 09 kwietnia 2021 o 13:01, autor: 0
Ojciec Tadeusz Rydzyk na ławie oskarżonych.

Ojciec Tadeusz Rydzyk to jedna z postaci, które w Polsce stale budzą skrajne emocje. Z jednej strony pociąga za sobą tłumy wiernych, a z drugiej jest rozliczany za bliskie związki z władzą i pobieranie milionowych dotacji. Wśród tych, którzy nieustannie patrzą na ręce duchownego, jest organizacja Watchdog, która skierowała przeciwko redemptoryście akt oskarżenia. Już dziś rusza proces w tej sprawie.

Nie ma chyba w Polsce osoby, której nieznana jest postać o. Rydzyka. Ten toruński redemptorysta, przez niektórych nazywany również biznesmenem, od wielu lat nie schodzi z pierwszych stron gazet. Swoją popularność zyskał nie tylko dzięki charyzmie, która pozwoliła mu ugruntować swoją pozycję wśród ogółu duchowieństwa, ale również dzięki fundacji  Lux Veritatis. Organizacja publiczna założona w 1998 r. jest „oczkiem w głowie” polskiego rządu. Od wielu lat wspierana materialnie z publicznych finansów, dziś stanie się meritum sprawy przed Sądem Rejonowym w Warszawie.

Watchdog kontra Rydzyk

Wszystko zaczęło się w 2016 r., kiedy Sieć Obywatelska Watchdog wystąpiła o upublicznienie informacji na temat pożytkowania środków z publicznego budżetu, które miały wspierać działalność fundacji Lux Veritatis. Pomimo obowiązku ujawnienia takich danych, o. Rydzyk zdecydował się podzielić nimi tylko w części. Sprawa trafiła do sądu i prokuratury, jednak postępowania umorzono, ponieważ nie dopatrzono się wówczas znamion przestępstwa. Dwukrotne odmówienie wszczęcia postępowania sprawiło, że przedstawiciele Watchdog postanowili wystąpić do sądu w prywatnym akcie oskarżenia. Jeśli dziś zapadnie wyrok, zakończy się pięcioletnia batalia między redemptorystą, a organizacją Watchdog.

325 milionów na wsparcie

„Od początku rządów PiS podmioty związane z o. Tadeuszem Rydzykiem dostały z państwowej kasy ponad 325 mln zł. Najhojniej wspierają je ministerstwo kultury (185 mln zł), ministerstwo sprawiedliwości (co najmniej 26 mln) i fundusz ochrony środowiska (blisko 74 mln zł).” – czytamy wyliczenia OKO.Press. Jeżeli sąd uzna, że oskarżenie jest zasadne, za nieujawnienie informacji dot. wydatkowania publicznych pieniędzy, do odpowiedzialności mogą być pociągnięci zarówno o. Tadeusz Rydzyk jak i pozostali członkowie zarządu, tj. ojciec Jan Król i Lidia Kochanowicz-Mańk. Za ten czyn przewidziano nawet karę więzienia. 

W sprawie o sygnaturze III K 555/20 wyznaczono również termin rezerwowy na 29 kwietnia o godz. 12:00, jednak eksperci prognozują, że może ona zostać rozstrzygnięta podczas jednego posiedzenia. Stawiennictwo Tadeusza Rydzyka nie jest obowiązkowe, ale z nieoficjalnych informacji wynika, że oskarżony zamierza pojawić się na rozprawie.

News4Media, fot. iStock

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl