Najnowszy sondaż CBOS: poparcie dla PiS spada

Wtorek, 20 kwietnia 2021 o 13:26, autor: 6
Najnowszy sondaż CBOS: poparcie dla PiS spada

Według najnowszego sondażu CBOS poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości minimalnie spada. Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w kwietniu do urn poszłoby jednak mniej wyborców niż jeszcze miesiąc temu.

Kwietniowy sondaż CBOS pokazuje, że Prawo i Sprawiedliwość (wraz z koalicjantami - Solidarną Polską i Porozumieniem) ponownie znalazłoby się na 1. miejscu. Tym razem jednak z 32 proc. poparciem. To minimalnie mniej niż miesiąc temu. W marcu tego roku rządzącą koalicję poparłoby 33 proc. uczestników badania. 

Ugrupowanie Szymona Hołowni już piąty miesiąc z rzędu znalazła się na drugim miejscu. Polskę 2050 poparłoby 16 proc. wyborców. Na trzeciej pozycji uplasowałaby się Koalicja Obywatelska z 14 proc. poparciem. To największa zmiana odnotowana w kwietniu - jak podaje CBOS, o 3 punkty procentowe więcej niż w marcu.

Do sejmu weszłyby także Lewica oraz Konfederacja. Oba ugrupowania uzyskałyby wynik 5 proc. głosów. W porównaniu z miesiącem ubiegłym, dwie partie straciły. Konfederacja odnotowała spadek o 2 punkty proc., a Lewica o 1.

W ławach sejmowych, według kwietniowego sondażu, nie zasiedliby członkowie PSL- Koalicji Polskiej oraz ugrupowania Kukiz’15. Ich wyniki znalazły się poniżej progu wyborczego i wyniosły po 1 proc. Porównując ten sondaż do marcowego – PSL-Koalicja Polska straciła 1 punkt proc. Kukiz’15 taki wynik uzyskuje natomiast od stycznia 2021. Podczas kwietniowego badania zaskakuje jednak frekwencja. Udział w wyborach zadeklarowało 73 proc. głosujących. To o trzy punkty procentowe mniej niż w marcu i lutym.

Rekordowy w tym miesiącu okazał się wskaźnik osób, które nie chciały wskazać swoich preferencji politycznych. 5 proc., czyli co dwudziesty badany odmówił odpowiedzi. 

Badanie przeprowadzone zostało w terminie od 8 do 18 kwietnia procedurą mixed-mode na reprezentatywnej, imiennej próbie 1131 pełnoletnich osób, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy badany mógł samodzielnie wybrać metodę: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) lub ankiety internetowa do samodzielnego wypełnienia, do której dostęp był możliwy na podstawie przekazanego wcześniej loginu i hasła (CAWI). 47,3 proc. respondentów wybrało metodę CAPI, 38,5 proc. – CATI, a 14,2 proc. CAWI.

News4Media, fot. i graf.: News4Media

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (6)

avatar

avatar
~Gosc
20.04.2021 15:51

Gonic te mordy zakazane nigdy wiecej nie chce tego oglądać

avatar
~nadzieja
20.04.2021 16:23

Niech spada, tym szybciej dojdziemy do sytuacji gdzie prawo będzie dla każdego równe, władza nie będzie rodzinami swoimi obsadzać stanowiska w sp. SP a kościół będzie zajmował się tylko i wyłącznie sprawami wiary.

avatar
~Czytelnik
20.04.2021 17:45

Zdradziecka morda

avatar
~123
20.04.2021 22:45

Nie podniecajcie się tak patafiany. Do wyborów jeszcze dwa i pół roku a wam żółć już mózgi maceruje.

avatar
~do powyższych
21.04.2021 10:18

Fajny sondaż. PSL-u już nie ma a bliżej wyborów to i z PO-KO nic nie zostanie.

avatar
~do - "do powyżej"
21.04.2021 13:13

Nie bój żaby, i ciebie "ukręcą" kobieto

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu Głos Regionu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na glosregionu.pl