Podsumowanie Polskiego Ładu.

Sprawdź, co się zmieni

Wtorek, 18 maja 2021 o 00:24, autor: 8
Podsumowanie Polskiego Ładu.

Zmiany w systemie podatkowym, nowe zasady zatrudniania i rozwiązania w zakresie kredytów mieszkaniowych. To tylko część zapowiadanych przez Zjednoczoną Prawicę zmian, które ma przynieść „Polski Ład”. Wyjaśniamy, czym jest  i jakie są jego założenia.

Premier Mateusz Morawiecki w poniedziałkowej konferencji prasowej powiedział, że „Polski Ład ma poukładać wywrócony do góry nogami porządek” po pandemii. Rząd ogłosił w sobotę obszerne plany na funkcjonowanie nowego programu społeczno – gospodarczego. Ich zadaniem będzie przywrócenie porządku w gospodarce, po ponad roku walki z koronawirusem w kraju. Nie ma jeszcze szczegółowych informacji nt. finansowania programu, dlatego można przyjąć, że pozostają one w sferze planów i obietnic. Oto główne założenia:

Służba Zdrowia

Założeniem „Polskiego Ładu” jest zwiększenie puli pieniędzy przeznaczanych na służbę zdrowia oraz wyższa jakość świadczonych w tym zakresie usług:

- w ciągu sześciu lat Polska ma przeznaczać na cele zdrowotne 7 proc. PKB w skali roku. Obecnie jest to 5,3 proc. Dla porównania, średnia unijna to ok. 7 proc,
- zmiany zakładają utworzenie funduszu na rzecz osób pokrzywdzonych błędami lekarskimi,
- planuje się również wprowadzenie 24-godzinnych dyżurów w każdym powiecie, na trzech poziomach: teleporada, interwencja lekarza oraz pomoc pogotowia ratunkowego,
- uruchomienie nieobowiązkowego systemu, który pomoże zarejestrować się do lekarzy, przypomni SMS-em o wizycie, zbierze wszystkie informacje na temat pacjenta,
- stworzenie sieci onkologicznej, która pomoże w sprawny sposób leczyć ciężkie przypadki,
- darmowe badania profilaktyczne dla osób w wieku 40+ oraz zniesienie limitów na liczbę pacjentów, jaką mogą przyjąć lekarze specjaliści w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Umowy o pracę

Umowy „śmieciowe” mają zostać obciążone składkami, a praca zdalna uregulowana przepisami prawa:

- na umowy o dzieło oraz zlecenia nałożone zostaną składki do odprowadzenia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
- w późniejszej perspektywie planowane jest utworzenie jednej, uniwersalnej umowy o świadczenie pracy i wycofanie z funkcjonowania umów „śmieciowych”,
- po konsultacjach powstaną przepisy, które uregulują wszystkie kwestie związane z pracą zdalną.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców

Obecnie przedsiębiorcy, bez względu na wysokość dochodu, opłacają składkę zdrowotną w wysokości 381,81 zł, której część mogą odliczyć w zeznaniu rocznym. Rząd planuje zlikwidować ten przywilej, a wprowadzić stałą (prawdopodobnie 9-procentową) stawkę. O ile skorzystają przedsiębiorstwa z małymi obrotami, dla większych może to oznaczać nawet kilkutysięczne wydatki, których nie wliczą już w koszty uzyskania przychodu.  

Wyższe progi podatkowe

Planowane jest przewartościowanie progów podatkowych oraz dochodu wolnego od podatku:

- obecnie funkcjonuje próg podatkowy w wysokości 85 528 zł. Do momentu osiągnięcia rocznych dochodów w takiej wysokości, obowiązuje podatek w wysokości 17 proc. Po przekroczeniu tej kwoty musimy zapłacić fiskusowi 32 proc. podatku,
- aktualnie obowiązująca kwota dochodu, która całkowicie zwalnia nas z obowiązku odprowadzenia podatku, wynosi 8 tys. zł,
- po zmianach próg dochodowy wzrośnie do 120 tys. zł. a kwota wolna od podatku do 30 tys. zł.  

Nowe zasady uderzą w najlepiej zarabiających Polaków. Najbardziej skorzysta grupa osób, których dochód nie przekracza ok. 6,5 tys. zł netto, w tym emeryci i renciści (emerytury i renty do 2,5 tys. „na rękę", będą całkowicie zwolnione z podatku). Wyższe zarobki lub świadczenia rentowo-emerytalne sprawią, że progi zostaną przekroczone. Jeśli jednak wpływy sięgną 6 – 10 tys. zł miesięcznie, straty ma zrekompensować nowa ulga podatkowa, której partia rządząca jeszcze nie doprecyzowała.

Łatwiejszy dostęp do kredytów mieszkaniowych

Państwo chce ułatwić młodym osobom dostęp do zakupu własnych mieszkań:

- banki mają gwarantować przyznanie na ten cel kredytu w wysokości min. 100 tys. zł., takie rozwiązanie ma zastąpić obecny wkład własny, którego zgromadzenie dla młodych rodzin jest często nieosiągalne,
- osobom, którym trakcie spłacania kredytu urodzą się dzieci, państwo obiecuje spłacić nawet do 160 tys. zł zadłużenia, w zależności od liczby potomków, tj.:
 * drugie dziecko - 20 tys. zł dopłaty do kredytu przez państwo,
 * trzecie dziecko - 60 tys. zł, 
 * kolejne dzieci, aż do szóstego, po 20 tys. zł.

Bony społeczne i rodzinne

W czasie sobotniej konferencji pojawiła się również informacja o planowanym wprowadzeniu bonów mieszkaniowych. Te miałyby odpowiadać na potrzeby osób samotnych, małżeństw bez dzieci oraz rodzin wielodzietnych:

* Bon rodzinny

Jeśli rodzina z 6 dzieci nie będzie posiadała własnego lokum, państwo ma przyznać zapomogę do 145 tys. zł. Kwota ta będzie maleć proporcjonalnie do liczby dzieci.

* Bon społeczny

- osoby samotne otrzymają bon na kwotę 5 tys. zł.,
- małżeństwa bezdzietne - 10 tys. zł.
- małżeństwo z jednym dzieckiem - 25 tys. zł
- małżeństwo z dwojgiem dzieci – 40 tys. zł.

Zasiłki te będzie można wykorzystać na poczet opłat do Towarzystw Budownictwa Społecznego, spółdzielni mieszkaniowych lub przeznaczyć je na częściowe sfinansowanie zakupu mieszkania lub budowy domu.

Budowa domu bez pozwolenia

Obecnie polskie prawo zezwala na postawienie jedynie domku wypoczynkowego o powierzchni do 35m2. Po zmianach możliwe będzie postawienie budynku mieszkalnego o powierzchni do 70m2, nie licząc poddasza i tarasu. Potrzebne będzie jedynie zawiadomienie o rozpoczęciu budowy. Warunkiem ma być miejscowy plan zagospodarowania, który pozwoli na taką inwestycję.

Rodzinny kapitał opiekuńczy

„Polski Ład” zapowiada również wprowadzenie dodatkowego instrumentu finansowego dla rodzin, który będzie przysługiwał od drugiego dziecka. Rodzice wybiorą jedną z dwóch opcji:
-  1000 zł miesięcznie na dziecko przez rok,
-  500 zł miesięcznie na dziecko przez dwa lata.

Opiekunowie będą mogli dowolnie rozporządzać niniejszymi środkami.

Należy podkreślić, że wszystkie powyższe plany, jeżeli dojdą do skutku, będą dla budżetu państwa dużym obciążeniem. Zawarto w nich sporo ulg i danin, które wygenerują miliardowe wydatki. Zjednoczona Prawica nie określiła jeszcze skąd mają być pozyskane kwoty na ich pokrycie. 

 

News4Media, fot.: News4Media

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (8)

avatar

avatar
~Działacz
18.05.2021 06:26

Szach - mat i po opozycji .Pis ma następną kadencję w kieszeni , aż żal tych biednych Budków.

avatar
~"ŁATA"
18.05.2021 07:06

Jak można po sześciu latach własnych totalnych rządów wdrażać po sobie cos co się nazywa " nowym ładem" ???. To znaczy, że przez sześć lat własnych totalnych rządów doprowadzono do Narodowej Ruiny, by teraz ogłaszać swój własny totalny plan naprawczy ????. Czy ten rząd , czy ten premier nie powinien Najpierw Przeprosić NAS Wszystkich na wszystkie ofiary pandemii -19 za totalne jej lekceważenie od lutego 2020 roku po przez całą kampanię ich wyborów ich prezydenta !!!!!-?. czy to nie oni - ten totalny rząd w tamtym okresie ogłaszali nam "wycofanie się w naszym kraju covida" - aż tu doszło do II, a następnie III Fali Pandemii z tyloma ofiarami śmiertelnymi !!!!!!!!!. I to ma być ich plan łatania własnych DZIÓR i NIEPRAWIDŁOWOPŚCI ?????. A co z tymi obiecywankami tamtych sześciu lat, jak ; - milionem mieszkań, milionem mostów , milionem samochodów elektrycznych, promem - obecnie ruina pis+, elektrownią atomową - obecnie ponad milionowe straty dla naszej gospodarki, co z milionowymi stratami Wyborów Kopertowych , milionem posadzonych drzew w zamian za totalną wycinkę naszych Narodowych Lasów , co z obniżką podatków, darmowymi lekami dla seniorów, itd. , itp. obiecanki cacanki dla Narodu ????????????????. Żenada jak teraz można wychodzić z nowym planem ŁATANIA POPRZEDNIEGO NIEŁADU !!!!!!!

avatar
~Wow,Wow!!!!
18.05.2021 09:33

Tak Wow. !!!!. OTO TOWY ŁAD w starym wydaniu ..."NIC NIE MOGĘ" , a la koncert dobrych życzeń, za które tak defacto to SUWEREN sobie ma sam zapłacić i wygospodarować !!!!!!. ZERO W NIM ŻRÓDEŁ PŁATNOŚCI ZA TO CO SIĘ NA NOWOGRODZKIEJ WYŚNIŁ !!!!!/. To jak program kampanii wyborczej, która o zgrozo może się zakończyć tej jesieni !!!!!!!. OBT NIE !!!!!!. Ta propaganda z Nowogrodzkiej na to wskazuje i ma za cel odsunąć Suwerena od dziesiątek afer pis+, wyników kontroli NIK i kryzysu na linii Kaczyński - Ziobro- Gowin, a w zanadrzu są u drzwi Nowogrodzkiej Kukiz i SLD !!!!!!!. Szok i Żenada to jak te obiecane MILION MIESZKAŃ i SAMOCODÓW ELEKTRYCZNYCH produkcji PL !!!!!. Premier + NIC NIE MOGĘ !!!!. Pytanie co z partia Gowina, bowiem BIELAN zakłada własne ugrupowanie w KOALICJI Kaczyńskiego --- jak widać dzielą się w imię POSADY i STOŁKI + !!!!!!!

avatar
~do Wow-a!!
18.05.2021 17:03

A jeszcze nie tak dawno domagałeś się "Narka": - Podniesienia kwoty wolnej od podatku - Odmrożenia progów podatkowych - Emerytury bez podatku Więc dlaczego, gdy "Polski Ład" uwzględnia wszystkie te postulaty, to ty "Narka" z jeszcze większą agresją atakujesz PiS? Bo totalne lemingi już tak mają pod czaszką - nienawiść, anarchia i zamęt, bo na coś więcej brakło miejsca!

avatar
~Edek
18.05.2021 18:43

Jak Polacy mają się dorabiać żeby np wybudować własny dom itp.. skoro jeżeli Państwo uzna taka osobę za "bogatą" to uwalą taka osobę podatkami i innymi zobowiązaniami finansowymi.. Już nie wspomne o składkach zdorwotnych gdzie 3/4 przedsiębiorcow/pracowników prawie wcale na co dzień nie korzysta z publicznej opieki medycznej a płacą rocznie ogromne kwoty składek zdrowotnych...

avatar
~do Edek
18.05.2021 22:28

Coś ty taki nie kumaty Edziu. Weź kredyt, zmień pracę (jak mawiał klasyk) a będzie cię stać na willę z basenem i zostanie ci jeszcze na złote klamki do wychodka.

avatar
~Gość
18.05.2021 18:57

Niech ten ład kaczka sobie zaprowadzi w swoim korycie

avatar
~..." Ale to już było..... "
19.05.2021 08:58

Historyk - " Ale to już było i jak się skończyło ........ - patrz Polityka Socjalizmu Utopijnego czasy Gierka " - czasy, które bezpowrotnie miały odejść do lamusa z naszego kraju DZIĘKI POŚWIĘCENIU NASZYCH DZIADKÓW< OJCÓW< WUJÓW, a tu co ...Szach Mat" i pozamiatane po Wolnym - Suwerennym Narodzie i Państwie Demokratycznym, bowiem realizuje sie na naszych oczach SEN JEDNEGO CZŁOWIEKA z Nowogrodzkiej i milionów tzw. postkomunistów tak TOTALNIE PRZYWIĄZANYCH DO CENTRALNEGO ZARZĄDZANIA Państwem i życia na cudzy koszt, cytat. ..." czy się leży, czy się stoi pensja i socjalne nam się należy....... tak, bo to się po prostu nam należy - jak powiedziała ich b,premier !!!!!!!" - czyli wraca " Szach Mat" SOCJALIZM UTOPIJNY po niespełna 30 latach obalenia Komuny !!!!!. " Szach Mat" i jemu podobni na tym forum zapomnieli już, że my Polacy już to przeżyliśmy i jak to się skończyło WIEMY ???? - !!!!. TAK NA MARGINESIE : - Ten tzw. plan " nowy ład" vel "nowa łata" to wypisz wymaluj w większości plan SLD zaadaptowany przez Nowogrodzką na potrzeby ich KAMPANII WYBORCZEJ, bowiem każdy średnio inteligentny w tym kraju może się domyśleć, iż nie ma on nic wspólnego z REALNYM WDROŻENIEM go w życie TYLKO PRZYGOTOWANIEM pisu i tej jego śmiesznej rozpadającej się koalicji do WYBORÓ na Jesień 2021 - góra - wiosna 2022 !!!!!. Narka dla Narki !!!!!!.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu Głos Regionu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na glosregionu.pl