Spór o Rzecznika Praw Obywatelskich.

Zapadł wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Czwartek, 15 kwietnia 2021 o 15:00, aktualizacja Czwartek, 15 kwietnia 2021 o 15:53, autor: 6
Spór o Rzecznika Praw Obywatelskich.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ustawy pozwalający pełnić obowiązki Rzecznikowi Praw Obywatelskich po upływie kadencji, do czasu objęcia stanowiska przez następcę, jest niezgodny z konstytucją. Wyrok wejdzie w życie dopiero po upływie trzech miesięcy od jego ogłoszenia. To umożliwia usunięcie go ze stanowiska przez obóz rządzący, który to Adam Bodnar często krytykował.

Wszystko zaczęło się od wniosku posłów PiS. Trafił on do Trybunału Konstytucyjnego już w połowie września ubiegłego roku. Chodziło o konstytucyjne zadbanie o ciągłość funkcjonowania urzędu Rzecznika Praw Obywatelskich, gdy jego kadencja upłynie, a następca nie zostanie wybrany. Kwestię tę reguluje art. 3 ust. 6 ustawy o RPO. Adamowi Bodnarowi 5-letnia kadencja minęła 9 września 2020 roku. 15 kwietnia TK ogłosił, że dalsze pełnienie przez niego obowiązków jest niekonstytucyjne.

Termin rozprawy wielokrotnie odraczano. Przesłuchano przedstawicieli wnioskodawców z PiS, Sejmu i Prokuratora Generalnego, jak również samego RPO. Ten miał wątpliwości, że w sprawie wniosku „można zastanawiać się, czy chodzi o instytucję, czy też osobę samego rzecznika”. Dalej wskazywał on, że osoby, które wcześniej pełniły urząd RPO, również wykonywały funkcję po upływie swoich kadencji. Z kolei Marek Ast z PiS ripostował, że w ten sposób można by kadencje przedłużać w nieskończoność. 

Bodnar wspierany przez obywateli 

„Jestem wdzięczny wszystkim obywatelom za wyrazy solidarności i wsparcia. Chodzi o obronę praw obywatelskich, a nie o mnie. Chodzi o urząd i podstawowy mechanizm obrony naszych praw obywatelskich” – mówił przed wejściem do TK Adam Bodnar.  Nie jest tajemnicą, że w ocenie społeczeństwa RPO wykonywał swoje obowiązki w duchu realnej pomocy Polakom. Trybunał uznał jednak, że kadencja, w rozumieniu konstytucji, ma być gwarancją, że stanowisko nie będzie pełnione ani dnia dłużej, niż jest to przewidziane.

Polacy bez rzecznika

Wyrok uprawomocni się po trzech miesiącach od jego ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. A to, jak pokazuje dotychczasowa praktyka, może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Zważywszy jednak na to, że wnioskodawcami w tej sprawie byli posłowie obozu rządzącego, premier nie będzie zwlekał z publikacją. Przez ten czas Adam Bodnar pozostanie na stanowisku Rzecznika. Jeśli natomiast do momentu odwołania go ze stanowiska, nie zostanie wybrany jego następca, Polacy pozbawieni zostaną swojego reprezentanta w walce o sprawiedliwość w przypadku naruszania ich praw, np. przez aparat państwowy. Jedną z głównych funkcji RPO jest właśnie patrzenie na ręce rządzącym.

Dotychczasowe próby forsowania przez PiS swojego kandydata odrzucane były w Senacie, w którym większość ma opozycja. Z kolei kandydatury opozycji, dopuszczone przez wyższą izbę parlamentu, nie uzyskiwały aprobaty obozu rządzącego w Sejmie. Trzymiesięczny okres pozostawiony przez TK Adamowi Bodnarowi ma być wykorzystany przez rząd do ustawowego rozwiązania kwestii RPO lub wyboru nowego kandydata.

News4Media, fot.: iStock

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (6)

avatar

avatar
~Czytelnik
15.04.2021 15:13

Wyrok wydali byly komunista i laleczka kaczuszki

avatar
~Adaś
15.04.2021 16:26

Wybiegam już myślami w przyszłość...... ile czasu to zajmie, czy w ogóle jest to możliwe, aby powrócić przynajmniej do stanu prawnego i emocjonalnej stabilności z przed "dobrej zmiany" ? Właśnie teraz rozstrzyga się nasza przyszłość - albo demokracja w pełnym słowa tego znaczeniu albo kompletna zależność od politycznego nurtu władzy (totalitaryzm) . To co dzisiaj "dokonał" TK będzie w niedalekiej przyszłości "wycinało" Polaków tak, aby regulować ich losem i wolnością, w powadze prawa, do granicy długości "smyczy" . Przykre . Adaś

avatar
~do Adaś
15.04.2021 23:01

I po co się tak Adasiu napinasz? Trybunał orzekł właśnie że 5 oznacza 5 a nie pięć i pół czy sześć. Nie wiem czy twórców matematyki nie należy poddać pod osąd Tsue? Powinni przewidzieć, że czasem musi być inaczej . No i nie zapominaj Adasiu o opinii twojej posłanki z PO, która stoi murem za TK. > https://twitter.com/skyPAPA_/status/1226949445297885184 <. Ta histeryczna wręcz reakcja na wyrok TK wśród lemingów, który ukrócił żenadę z RPO, pokazuje, że dla "obrońców konstytucji" największym wrogiem jest.. Polska Konstytucja. Przecież to oczywiste, że w "prawdziwej konstytucji" powinno być zapisane, że tylko Bodnar może być RPO. No może jeszcze Janda, Lis bądź Durczok.

avatar
~Gościu Adaś
16.04.2021 16:46

Każdy kto nie jest kompletnym idiotą, powinien zrozumieć, że jeżeli Konstytucja mówi o PIĘCIOLETNIEJ kadencji urzędnika, to ta kadencja musi trwać PIĘĆ lat. Nie sześć, nie dziesięć i nie do końca długiego życia... PIĘĆ. Naprawdę gościu tego nie ogarniasz swoim małym rozumkiem? Widać jesteś pan zauroczony intelektem swojej ulubionej posłanki Jachiry. > https://twitter.com/AnkaPolska/status/1382772924730466308 <. Jest w was moc.

avatar
~123
15.04.2021 17:48

Tyle w temacie pełniącego obowiązki " Rzecznika Platformy Obywatelskiej" - https://twitter.com/aneczka07/status/1382414786105909252.

avatar
~Do "Gościa"
17.04.2021 09:57

Masz przeorany mózg TVPpis i myślisz, że na takich nierób inni muszą pracować ?

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu Głos Regionu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na glosregionu.pl