TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Budowa domów

Wtorek, 28 lutego 2017 o 12:39, autor: 0
Budowa domów

Choć status materialny Polaków w ostatnich latach wzrósł, to daleko nam do standardów państw zachodnich. Budowa domu nadal jest inwestycją życia. Odkładamy na nią przez wiele lat, a na koniec i tak musimy posiłkować się drogim kredytem bankowym lub pożyczkami rodzinnymi.

Jak ograniczyć koszty inwestycji

Oczywiście chodzi tu o zmniejszenie kosztów bez uszczerbku dla jakości wykonania domu i jego komfortu użytkowania. Od inwestora wymaga to wiele czasu, pracy i wiedzy na temat stosowanych materiałów, nowych technologii, producentów funkcjonujących na rynku i wykonawców.

Projekt

Pierwsze oszczędności możemy uczynić już na etapie projektowania. Sporządzenie indywidualnego projektu architektonicznego spełniającego wszystkie nasze wymagania jest bardzo drogie i cena może dochodzić nawet do kilkunastu tysięcy złotych.

Znacznie tańsze jest skorzystanie z gotowego projektu oferowanego przez biura projektów. Koszt nie powinien przekroczyć 3-5 tysięcy złotych. W katalogach znajdziemy domy o różnej powierzchni, ilości kondygnacji. Wybór jest ogromny, możemy skorzystać także ze specjalnych wyszukiwarek internetowych. Wystarczy wpisać wielkość i wybrać kilka parametrów, by pokazały się projekty odpowiadające naszym oczekiwaniom.

Realizacja

Tu oszczędności mogą być największe, ale wymagają nakładu pracy. Przede wszystkim musimy nastawić się na samodzielny zakup wszystkich materiałów. Wykonawca dolicza sobie za to standardowo 10%, a czasami więcej. Korzyścią jest także możliwość wybrania materiału, który najbardziej nam odpowiada.

Największy problem stanowią fachowcy. Mimo dużej konkurencyjności na rynku często są niesłowni i nierzetelni. Najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnianie ekip do realizacji poszczególnych etapów. Brygada do fundamentów, brygada do murowania, tynkowania itd. Może okazać się, że któraś firma bardzo dobrze wywiąże się z powierzonego zadania, można zlecić jej wtedy wykonanie kolejnego etapu. 

Wiele dylematów powoduje zakup materiałów. Wybrać te najlepsze spełniające najnowsze normy energooszczędne i ekologiczne, czy tańsze, ale przestarzałe. Oczywiście, że te energooszczędne. Na etapie surowym budowy domu nie wolno oszczędzać. Dobre ocieplenie, dobrej jakości okna i drzwi zapewnią budynkowi prawidłowy bilans energetyczny. Oszczędności są tylko pozorne, ponieważ później koszty utrzymania domu będą bardzo wysokie.

Wykończenie

To ostatni etap na drodze do wymarzonego domu. Etap bardzo drogi, ale to właśnie tu możemy zmniejszyć koszty całej inwestycji. Płytki ścienne i podłogowe, panele, deski powinny być najwyższej klasy, by przez kilka lat zachowały swój piękny wygląd. Natomiast armatura łazienkowa i kuchenna nie musi być renomowanych firm z różnymi bajerami, by spełniała swoje funkcje.

Planując oświetlenie warto od razu zainwestować w żarówki i taśmy ledowe pobierające małą ilość energii lub ściemniacze światła i czujniki ruchu. Rachunki za prąd będą znacznie mniejsze.

I wreszcie ogrzewanie. Tu warto inwestować w najnowsze rozwiązania technologiczne, są ekologiczne i energooszczędne. Na rocznych kosztach ogrzewania możemy zaoszczędzić nawet ponad 2000 zł, nie mówiąc już o czasie i pracy potrzebnych do obsługi tradycyjnych pieców na węgiel. 

Źródło: https://pracownia-projekty.dom.pl/kolekcje,projekty_parterowe.html

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl