TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dlaczego warto czytać dziecku?

Piątek, 17 września 2021 o 18:13, autor: 0

Kiedy pojawia się nowy członek rodziny, to świat niejako wywraca się do góry nogami. Kontakt z dzieckiem można łapać od samego początku, dlatego warto wykorzystać do tego przeróżne dostępne sposoby. Jedni stosują delikatne masaże, zwłaszcza po kąpieli. Z kolei drudzy lubią puszczać dźwięki muzyki, odgłosy natury i słuchać razem z dzieckiem, “kangurkując” jednocześnie swą pociechę za pomocą chusty lub nosidełka. Są też tacy, którzy lubią swym dzieciom czytać, a książek dostępnych dla najmłodszych jest cała masa tak, jak liczne gry hot spot online za darmo bez rejestracji. Przekonajmy się, jakie korzyści płyną z czasu spędzonego nad książką?

Czytanie o każdej porze dnia

Książeczki, szczególnie te pierwsze, zawierają mnóstwo kolorowych ilustracji. Tak naprawdę często są to tylko obrazki, aby pokazywać i opowiadać dziecku, co na nich jest, chociaż jeszcze nic nie mówi. Poprzez częste powtarzanie pewnych czynności, dziecko przyswaja sobie nowe pojęcia i zbiera słowa do swojego osobistego języka, co ułatwia samodzielne mówienie. Zalety czytania dzieciom są coraz częściej nagłaśniane, by rodzice mogli wdrożyć ten rytuał u siebie. Czytanie książek w każdym wieku wzbogaca słownictwo, a co dopiero na początku, kiedy dziecko uczy się krok po kroku tej nowej i trudnej sztuki. Osoby zajmujące się na co dzień dziećmi zawodowo, są w stanie wychwycić, które dzieci z grupy mają kontakt z książkami. To sposób posługiwania się mową, zróżnicowane słownictwo oraz budowanie zdań i opowieści, wskazuje na oczytanie dziecka. Nie musi to być wertowanie wszystkich książeczek z półki, lecz codzienne, systematyczne czytanie, np. na dobranoc, w luźne popołudnie na kanapie. Dzieci z chęcią przystają na tego typu spędzanie czasu, gdyż widzą zainteresowanie ze strony dorosłych, zdobywają ich uwagę i bliskość. Dodatkowo dziecko obserwując nas, jak czytamy, również chce tego doświadczać, poprzez naśladowanie, zapamiętywanie treści. To z kolei uczy innych ważnych umiejętności, które posłużą dziecku w przyszłości.

Zdobywanie wiedzy z różnej tematyki

Czas spędzony nad książkami nigdy nie jest stracony. Z każdej opowieści płynie coś ciekawego, coś wzbogacającego życie nasze i naszych pociech. Wiele serii książkowych przybliża tematy dnia codziennego np. porządkowanie pokoju, nauka higieny, zasypianie, relacje z rówieśnikami itp. Wydawane są także serie o życiu dzikich zwierząt, odległych krajach, krainach geograficznych oraz innych kulturach. Autorzy przekazują najbardziej interesujące treści w bardzo przystępny i prosty sposób, by dzieci z łatwością je przyswajały. Często bohaterami są zwierzęta, które przeżywają zwyczajne i nietypowe przygody. Są też takie książki, które pomagają zmierzyć się z trudnymi sytuacjami czy emocjami. Jest to niezwykle przydatne, gdy dziecko ewidentnie ma w jakiejś kwestii problem, przeżywa emocje, z którymi sobie nie radzi. Ukazanie jego rówieśników w książce w podobnej sytuacji, sprawia, że dziecku łatwiej przejść przez swój proces. Taka wiedza z pewnością przyda się na całe życie.

Czytanie kluczem do wyobraźni i samodzielnego myślenia

Mimo że małe dzieci na początku nie potrafią precyzyjnie wyjaśniać interesujących je tematów, to z biegiem czasu zdobywają potrzebne im informacje o sobie, życiu i świecie. Słuchając opowiadań czy rymowanych wierszyków, wyłapują te zagadnienia, które je zaciekawiły. Najmłodsi skupiają się intensywnie na słuchanej treści, zadają pytania, angażują się w przekaz, który otrzymują. To sprawia, że czytanie jest czymś więcej niż opowiadaniem historyjek. Sprzyja samodzielnemu myśleniu, pokazuje drogę, różne opcje działania w danej sytuacji. Co więcej, wyobrażanie sobie przeżywanych przez bohaterów przygód, uaktywnia ważne obszary w mózgu, które odpowiedzialne są za myślenie abstrakcyjne, w konsekwencji prowadzi to do decydowania w prawdziwym życiu. Coraz częściej w księgarniach można znaleźć pozycje mówiące o ekologii, dbaniu o przyrodę, planetę, podpowiadające, co dziecko może zrobić w tej kwestii. Głoszenie w ten sposób rozmaitych postaw i późniejsze testowanie ich przez dzieci, uczy je zaangażowania, dostrzegania konsekwencji swoich działań, odpowiedzialności za siebie i świat wokół nich.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl