Dziś głosowanie nad Krajowym Planem Odbudowy

– na czym polega projekt?

Wtorek, 04 maja 2021 o 12:02, autor: 2 169
Dziś głosowanie nad Krajowym Planem Odbudowy

Sejm zajmuje się dziś rządowym projektem ustawy w sprawie ratyfikacji zasobów własnych UE. Wyjaśniamy, czego ten plan dotyczy oraz dlaczego narosło wokół niego tyle kontrowersji.

Głosowanie w Sejmie

Ratyfikacja decyzji Rady Europejskiej z grudnia ubiegłego roku jest niezbędna do uruchomienia wypłat z Funduszu Odbudowy UE. Dokument taki musi przygotować każde państwo członkowskie i przedstawić Komisji Europejskiej do końca kwietnia. W Polsce cała procedura się przeciągała ze względu na spory w obozie rządzącym. Krajowemu Planowi Odbudowy sprzeciwiała się mocno Solidarna Polska. Partia Zbigniewa Ziobry od miesięcy wyrażała zdecydowaną dezaprobatę wobec negocjowanego na forum Unii Europejskiej pakietu budżetowego, którego elementem jest tzw. „mechanizm praworządności”. Zdaniem polityków tej partii możliwość blokowania wypłat przez Unię Europejską jest realnym narzędziem szantażowania Polski

Wszystko wskazuje jednak na to, że PiS zagwarantowało sobie głosy potrzebne do przeforsowania swojego planu - na pomoc przyszła Lewica, która po negocjacjach zgodziła się poprzeć KPO. Dodatkowym ułatwieniem dla władzy jest sam system głosowania - przyjęcie ustawy ratyfikacyjnej będzie wymagało jedynie zwykłej większości głosów. 

Kłótnia na opozycji

Spotkanie Lewicy z premierem Mateuszem Morawieckim zakończyło się porozumieniem, zgodnie z którym szef rządu zobowiązał się wprowadzić do Krajowego Planu Odbudowy następujące punkty zaproponowane przez nią: 

- Minimum 30% środków z KPO dla samorządów,
- Budowę 75 tys. tanich mieszkań na wynajem,
- 850 mln euro dla szpitali powiatowych,
- 300 mln euro dla firm poszkodowanych przez pandemię,
- Powstanie Komitetu Monitorującego wydatki z Funduszu Odbudowy,
- Prezentację szczegółowego planu wydatków z części pożyczkowej.

Część opozycji nazwała Lewicę zdrajcami. Borys Budka, przewodniczący Platformy Obywatelskiej, zwrócił się do wszystkich ugrupowań parlamentarnych, a w sposób szczególny do tych opozycyjnych - Lewicy i Ruchu Polska 2050:

"Nie kupujcie kota w worku. Dajcie czas stronie samorządowej, która była bardzo blisko wynegocjowania dobrych dla Polski warunków z rządem. Wspólnie mamy niepowtarzalną okazję, by wymóc gwarancje ustawowe. Wydatkowanie pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy musi być uczciwe i sprawiedliwe"- przekonywał lider PO.

Krajowy Plan Odbudowy, co to takiego?

Krajowy Plan Odbudowy to kompleksowy dokument określający cele związane z pobudzeniem gospodarki Polski po kryzysie wywołanym przez pandemię COVID-19. Zostały w nim zawarte propozycje reform i inwestycji.

KPO powstawał w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Tego typu dokument opracowuje każde z państw członkowskich Unii Europejskiej. Jest on podstawą do skorzystania z Instrumentu Odbudowy i Zwiększenia Odporności. Wartość Instrumentu to 750 miliardów euro. Z tej puli Polska będzie miała do dyspozycji około 58 miliardów euro. Na tę kwotę składa się 23,9 miliarda euro dotacji i 34,2 miliarda euro pożyczek.

 

News4Media, fot.: iStock

REKLAMA

Komentarze (2)

avatar

avatar
~x
05.05.2021 11:32

Szkoda

avatar
~Adaś
05.05.2021 13:18

To zagadnienie jest bardzo ważne dla każdego kraju UE i na pewno w każdym z nich ma inne podłoże ekonomiczno-polityczne. My Polska, należymy do tych, co to polityka i władza jest walorem pierwszoplanowym a pozostałe wartości i miary są już tylko tłem i konsekwencją obecnych, trudnych i negatywnych przemian. Oczywistym jest, że ratyfikowanie FO jest/było koniecznością ale uważam, że obawy PO co do jego rozdysponowania są wielce uzasadnione. Głównie chodzi na jakie cele i do jakich adresatów zostanie on skierowany (Sp. Sk. Państ.) ....... i tu można mieć wiele wątpliwości. Wiele przedsiębiorców z branż "wrażliwych" na skutek decyzji rządu zostało dzisiaj bankrutami, bezpowrotnie utracili swoje pensjonaty, hotele i restauracje itp. w zamian otrzymując minimalistyczne zwroty kosztów. Ogłaszanie i dozowanie "tarczami" to zdecydowanie poziom publicity i autoreklamy po to aby stworzyć mniemanie o ich hojności. Zdecydowanie nadchodzi ostateczna walka o własność i wolność w tym kraju ....... czas pokaże na ile Polacy są mądrzy (przy wyborach) ? Adaś

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu Głos Regionu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na glosregionu.pl