Dziś wzmożone kontrole prędkości!

Piątek, 16 kwietnia 2021 o 11:25, autor: 1 393
Dziś wzmożone kontrole prędkości!

Na dziś, 16 kwietnia, przypada Europejski Dzień Kontroli Prędkości. Możemy się zatem spodziewać wzmożonych działań kontrolnych policji na polskich drogach.

Należy pamiętać, że kierowca nie ma obowiązku poruszania się z dopuszczalną, maksymalną prędkością, lecz z bezpieczną, która w zależności od warunków może być niższa niż dopuszczalna. To prowadzący pojazd musi uwzględnić podczas przemieszczania się szereg czynników, takich jak: warunki atmosferyczne, czyli opady deszczu lub śniegu lub mgła. Istotne jest też ukształtowanie drogi takie jak: zakręty, podjazdy, zjazdy. Należy brać również pod uwagę stan nawierzchni, mianowicie koleiny i ubytki w jezdni.

Warto zauważyć, że jazda ze zbyt małą prędkością, uwzględniając warunki panujące na drodze, może być również niebezpieczna i nie spełniać wymagań prędkości bezpiecznej, w tym wypadku można mówić o utrudnianiu lub tamowaniu ruchu. Z okazji Europejskiego Dzień Kontroli Prędkości prezentujemy i przypominamy o aktualnie obowiązujących przepisach regulujących dozwolone prędkości, by uniknąć zatrzymania i płacenia mandatu.

Limity prędkości w Polsce dla pojazdów osobowych:

Obszar niezabudowany:

Autostrada - 140km/h
Droga ekspresowa dwujezdniowa - 120 km/h
Droga ekspresowa jednojezdniowa - 100 km/h
Droga dwujezdniowa o 2 pasach w każdą stronę  - 100 km/h
Droga jednojezdniowa - 90 km/h

Obszar zabudowany:

Od godz. 5:00 do 23:00 - 50 km/h
Od godz. 23:00 do 5:00 - 60 km/h

Strefa zamieszkania - 20 km/h

Znaki drogowe dotyczące prędkości

Prędkość regulowana jest w Polsce również poprzez znaki drogowe, które zwiększają lub zmniejszają maksymalną dopuszczalną prędkość jazdy na drodze lub w danym obszarze, np. na terenie całej miejscowości.

I tak oznaczenie „ograniczenie prędkości” – oznacza zakaz przekraczania prędkości określonej na znaku liczbą kilometrów na godzinę. Obowiązuje do najbliższego skrzyżowania.

Z kolei tablica D-42 "obszar zabudowany "(czarne kontury zabudowań na białym tle) oznacza wjazd na obszar zamieszkany. Znak D-43" koniec obszaru zabudowanego" (przekreślony znak D-42) oznacza wyjazd z tego obszaru. Wewnątrz obszaru zabudowanego obowiązuje ustawowe ograniczenie prędkości do 50 km/h lub 60 km/h w zależności od pory doby. Na tym terenie prędkość dopuszczalna może być zmieniona za pomocą znaku, o którym pisaliśmy wyżej.

Wysokość mandatów i liczba punktów karnych za przekroczenie prędkości w Polsce w 2021:

Przekroczenie dopuszczalnej prędkości do 10 km/h - mandat w wysokości 50 zł
Od 11–20 km/h – mandat od 50 do 100 zł i 2 pkt karne
Od 21–30 km/h – mandat od 100 do 200 zł i 4 pkt karne
Od 31–40 km/h – mandat od 200 do 300 zł i 6 pkt karnych
Od 41–50 km/h – mandat od 300 do 400 zł i 8 pkt karnych

Od 51 km/h – mandat od 400 do 500 zł i 10 pkt karnych. Dodatkowo prawo jazdy zostanie zatrzymane na trzy miesiące kierowcom, którzy przekroczą dopuszczalną prędkość o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym.

News4Media, fot.: News4Media

REKLAMA

Komentarze (1)

avatar

avatar
~Wow!
16.04.2021 14:02

A, czy jest "Europejski Dzień na Uczciwego kontrolera tej prędkości " ????

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu Głos Regionu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na glosregionu.pl