Gigantyczne ceny za wywóz śmieci.

Minister ma na to sposób

Niedziela, 18 kwietnia 2021 o 00:16, autor: 3 763
Gigantyczne ceny za wywóz śmieci.

Ceny za wywóz śmieci od długiego czasu szybują w górę, jednak PiS postanowił temu przeciwdziałać. Wysunął propozycję, aby zmienić przepisy, umożliwiając gminom dopłaty do systemu gospodarowania odpadami. Jednocześnie partia chce uchronić Polaków przed kolejnymi obciążeniami finansowymi z tego tytułu. Samorządy twierdzą jednak, że finalny koszt tej procedury i tak poniosą mieszkańcy.

Nawet 100 proc. więcej

W Warszawie, według nowego systemu naliczania opłat, za wywóz śmieci mieszkańcy zapłacą nawet o 100 proc. wyższą kwotę. Dzieje się tak odkąd stawki uzależnione są od zużycia wody w gospodarstwie domowym. Stolica nie jest wyjątkiem. Taka sytuacja ma miejsce również w innych polskich miastach. Obecne prawo skonstruowane jest w ten sposób, że odpowiedzialność za pokrycie kosztów gospodarki odpadami, gminy przerzucają na obywateli. Rząd chce zmienić przepisy, aby zaprzestały one blokowania dopłat ze strony urzędów. Resort klimatu zaproponował również, aby ustanowić maksymalną stawkę , jaką będzie można ująć na ten cel w czynszach.

Nie ma winnego 

„Zaproponowałem zmiany ustawowe chroniące polskie rodziny. Wprowadzamy 3 stopniowe progi maksymalne w metodzie "od wody", w gospodarce odpadowej” – zakomunikował na swoim Twitterze Jacek Ozdoba, sekretarz stanu ministerstwa klimatu. Mają to być odpowiednio: 40, 91 i 120 zł. Przekroczenie tych kwot miałoby powodować deficyt, za którego pokrycie odpowiedzialne będą gminy. Ozdoba podkreśla też, że nie popiera Rafała Trzaskowskiego, który twierdzi, że podwyżki w Warszawie nie są "aż tak duże". Sugeruje mu również, aby wsłuchał się w skargi mieszkańców.

Samorządy są przeciwne 

Twierdzą bowiem, że ostatecznie to mieszkańcy poniosą koszty całej procedury. Podkreślają, że budżet nie jest gumowy, dlatego pieniądze na pokrycie gospodarki odpadami pozyskane będą kosztem innych projektów. Trzeba będzie zatem zrezygnować z realizacji części zaplanowanych inwestycji, które mogą być priorytetowe z perspektywy samych obywateli. Niektórzy uważają również, że obecnie obowiązujące przepisy są pewnego rodzaju fikcją, bo część gmin wspiera finansowo ten segment gospodarki.

Wyższe kaucje dla przedsiębiorców
Samorządowcy proponują, aby poszukać rozwiązania u źródła. Sugerują obciążenie wyższymi opłatami producentów, którzy nie dbają o to, aby ich opakowania można było poddać recyklingowi. Tzw. opłata produktowa funkcjonuje w Polsce od 2014 r. i obowiązuje każdego przedsiębiorcę wprowadzającego na rynek opakowania. Obecnie wynosi ona od 0,30 zł do 2,70 zł za każdy kilogram, w zależności od surowca, z którego są wykonane. Takie rozwiązanie miałoby odciążyć budżety gmin oraz samych mieszkańców.

News4Media, fot.: iStock


Harmonogramy wywozu odpadów w powiecie wschowskim [2021]

REKLAMA

Komentarze (3)

avatar

avatar
~Kmicik
18.04.2021 09:58

Artykuł kłamliwy lub niepełny. To rząd wprowadził zakaz dopłat do śmieci przez samorządy. Teraz próbuje to naprawić tłumacząc ze to wina samorządów za brak dopłat. We Wschowie też powinni wprowadzić opłaty za śmieci według zużycia wody bo w wielu lokalach żyje więcej osób niż jest zameldowanych. Tak byłoby sprawiedliwiej bo Polak zawsze i wszędzie będzie kombinował...

avatar
~Edek
19.04.2021 08:02

To wg Ciebie b... mają płacić mniej, konsumenci posiłków gotowych którzy kupują gotowe posiłki opakowane w plastikowe pudełka mają płacić za śmieci mniej. Przecież oni nie myją naczyń po obiedzie. Za wywóz śmieci płacić od osoby. Od tego są odpowiednie służby by sprawdziły kto mieszka i jest zameldowany pod danym adresem. Polska nie jest przygotowana na zagospodarowanie śmieci. Niedługo skończą się wyrobiska po żwirze i co dalej. Nie ma spalarni i długo nie będzie. A firmy zajmujące się zagospodarowaniem śmieci mają się bardzo dobrze.

avatar
~qaz
18.04.2021 11:34

Czyli rząd wprowadza podatki dla siebie (cukorowy, bankowy, opłata mocowa za prąd), potem ucina wpływy gminom bez rekompensaty (obniżyli podatek dochodowy, który w większości idzie do samorządów), gminy nie mają pieniędzy więc podnoszą opłaty za śmieci, wodę, itp., a następnie rząd "wspaniałomyślnie" ratuje gminy.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu Głos Regionu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na glosregionu.pl