Godzina spóźnienia pociągu

– zwrot pieniędzy za bilet od ręki

Sobota, 01 maja 2021 o 16:52, autor: 0 308
Godzina spóźnienia pociągu

Jeśli jeździsz pociągiem, na pewno ucieszy cię decyzja Parlamentu Europejskiego, który wykonał krok w stronę pasażerów kolei. Unia przyjęła przepisy, gwarantujące lepsze warunki podróżującym we wszystkich zrzeszonych państwach.

„Mamy bardzo dobre wiadomości dla osób podróżujących pociągami, ponieważ udało nam się zapewnić takie same minimalne prawa pasażerów w całej UE, jeśli chodzi o zmianę trasy, miejsca na rowery, bilety bezpośrednie i prawa pasażerów o ograniczonej sprawności ruchowej. Są to ważne postępy, dzięki którym podróże koleją stają się wygodniejsze i lepiej dopasowane do potrzeb pasażerów” - czytamy na stronie parlamentu słowa Bogusława Liberadzkiego, posła-sprawozdawcy.

Nowe przepisy, lepsza jakość

Europosłowie zatwierdzili w czwartek przepisy, które mają poszerzyć możliwości podróżujących koleją. Ujednolicono zapisy dla wszystkich unijnych państw, aby wyrównać jakość korzystania z usług przewoźników. Osoby ograniczone ruchowo będą objęte szerszą pomocą. Ich opiekunowie dostaną możliwość bezpłatnej podróży. Powstaną miejsca dla psów – przewodników. Koleje zapewnią również miejsce na min. cztery rowery w każdym pociągu.

60 minut

Jeżeli pociąg spóźni się o ponad godzinę, przewoźnik zobowiązany będzie do pełnego zwrotu ceny biletu od ręki, jeśli w ciągu 100 minut nie jest w stanie zaproponować zastępczego transportu. Koleje będą musiały zapewnić podróż na takich samych warunkach, bez doliczania dodatkowych kosztów. Warunek to połączenie w tej samej klasie, która widniała na bilecie. Przewoźnik będzie musiał, w razie potrzeby, zapewnić pasażerowi również posiłek i zakwaterowanie - jednak parlament nie uściślił jeszcze w jakich okolicznościach będzie przysługiwał taki nocleg.

Siła wyższa

Europosłowie doprecyzowali przepisy definiujące siłę wyższą, która zwalnia przewoźnika z wypłaty odszkodowania, jeśli pociąg nie pojawi się na czas lub wcale. Będą to m.in. ekstremalne warunki pogodowe, strajk pracowników kolei, ataki terrorystyczne, klęski żywiołowe i sytuacje, w których pojawi się zagrożenie dla zdrowia publicznego.

Przepisy wejdą w życie 20 dni po ich ukazaniu się w Dzienniku Ustaw. Obowiązywać zaczną jednak dopiero po dwóch latach od tego momentu, a zapis o rowerach, aż po czterech.

  

News4Media, fot.: iStock

REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu Głos Regionu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na glosregionu.pl