Jak będą wyglądały szczepienia w aptekach?

Poniedziałek, 12 kwietnia 2021 o 00:30, aktualizacja Poniedziałek, 12 kwietnia 2021 o 12:05, autor: 1 715
Jak będą wyglądały szczepienia w aptekach?

W Polsce działa ponad 12 tysięcy aptek. Kupisz w nich leki i… już w maju zaszczepisz się przeciwko COVID-19. Jak będzie wyglądał pilotażowy program szczepień w tych punktach?

Apteka bliżej niż przychodnia

Liczba i dostępność aptek oraz pracujących w nich farmaceutów to jedna z głównych zalet, jakie wskazuje rząd, wprowadzając w tych miejscach punkty dobrowolnych szczepień przeciwko koronawirusowi. Na razie trwają szkolenia personelu, który chce przystąpić do tego programu.

Kiedy ruszą ze szczepieniami?

„Farmaceuta to zawód medyczny, którego naturalnym, potencjalnym zadaniem zawodowym jest między innymi prowadzenie szczepień. Pierwsi farmaceuci kończą właśnie profesjonalne i wymagające szkolenia złożone z części teoretycznej oraz praktycznej. Każdy chcący szczepić farmaceuta musi takie, potwierdzone odpowiednim certyfikatem, szkolenie odbyć. Na chwilę obecną ci, którzy szkolenie zakończyli mogą już szczepić w punktach szczepiennych poza aptekami, a od połowy maja szczepienia będą mogły być prowadzone również w aptekach” – mówi w rozmowie z nami mgr farm. Mariusz Kisiel – Prezes Zarządu Związku Aptek Franczyzowych.

Jak będą wyglądały szczepienia?

„Sam proces szczepień w aptekach nie będzie różnił się od tego prowadzonego w szpitalach czy przychodniach. Tutaj też szczepienie poprzedzone będzie wywiadem z pacjentem, który przeprowadzi farmaceuta. Jeżeli w jego wyniku stwierdzone zostanie jakiekolwiek zagrożenie, to farmaceuta będzie mógł skierować takiego pacjenta na dokładniejsze badanie” – podkreśla Mariusz Kisiel.

Na dokładne ustalenia rządu trzeba jeszcze poczekać. Nie ma na razie jasno określonych wymogów lokalowych, które powinny spełniać apteki biorące udział w programie. Wiadomo już, że właściciele aptek będą musieli jednak wygospodarować miejsce, w którym pacjent w sposób niekrępujący otrzyma szczepionkę oraz w którym będzie mógł chwilę pozostać po szczepieniu pod obserwacją farmaceuty. Ci zaznaczają też, że możliwe jest wykorzystywanie do szczepień tzw. pokoi konsultacyjnych, czyli oddzielnych pomieszczeń, w których można uzyskać poradę. Takie miejsca znajdują się w co trzeciej placówce farmaceutycznej w Polsce.

12 kwietnia nowy harmonogram

Przypomnijmy, że 12 kwietnia ruszają zapisy na szczepienia dla kolejnych roczników: zaczynając od rocznika 1962, codziennie wprowadzany będzie nowy rocznik do harmonogramu. Proces ten potrwa do 24 kwietnia i rocznika 1973.

12 kwietnia – rocznik 1962,
13 kwietnia – rocznik 1963,

14 kwietnia – rocznik 1964,
15 kwietnia – rocznik 1965,
16 kwietnia – rocznik 1966,
17 kwietnia – rocznik 1967,
19 kwietnia – rocznik 1968,
20 kwietnia – rocznik 1969,
21 kwietnia – rocznik 1970,
22 kwietnia – rocznik 1971,
23 kwietnia – rocznik 1972,
24 kwietnia – rocznik 1973.

News4Media, fot.: News4Media

REKLAMA

Komentarze (1)

avatar

avatar
~Gekon
13.04.2021 08:33

Szczepienie w aptekach to okrutny żart. Idę kupić paczkę prezerwatyw i viagrę a ekstra dostanę szczepionkę! Szczepienie tylko w przychodniach i to lekarzy rodzinnych. Taki lekarz wie co mi dolega, zna moją historię choroby, oceni aktualny stan zdrowia i wtedy decyzja.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu Głos Regionu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na glosregionu.pl