Jak przygotować ogród na sezon wiosenny?

Niedziela, 11 kwietnia 2021 o 00:32, autor: 0 312
Jak przygotować ogród na sezon wiosenny?

Kwiecień to idealna pora na wiosenne porządki w ogrodzie. Ciężka praca wykonana wiosną, na pewno zaowocuje latem. W tym czasie warto zabrać się za zabiegi pielęgnacyjne: przycinanie drzew i krzewów, przygotowanie trawnika czy nawożenie gleby.

Przycinanie drzew i krzewów

Przycinanie drzew i krzewów to bardzo ważna czynność. Początek kwietnia to tak naprawdę ostateczny termin na te zabiegi w przypadku drzewek owocowych np. jabłoni, grusz czy śliw. Cięcie drzew owocowych wpływa na lepsze doświetlenie tych roślin, a także pobudza do rozwoju nowe, owoconośne pędy. Warto pamiętać także o przycinaniu krzewów. Wczesną wiosną należy wykonać odmładzające cięcia żywopłotów z roślin liściastych czy krzewów ozdobnych, które zakwitają latem np. róż.

Przygotowanie trawnika 

Jeżeli chcemy cieszyć się piękną i zieloną trawą w naszym ogrodzie, musimy odpowiednio o nią zadbać. Przygotowanie trawnika na wiosnę warto rozpocząć od grabienia. To pozwoli na usunięcie suchych źdźbeł trawy i resztek obumarłych roślin. Następnie można przejść do wertukulacji lub aeracji trawnika po zimie. Oba te zabiegi należy wykonać jeszcze przed pojawieniem się symptomów wzrostu trawy. Wertykulację wykonuje się za pomocą wertykulatora na trawnikach nie młodszych niż 2-letnie, które są już po prostu dobrze zakorzenione w ziemi. Zabieg polega na nacinaniu darni i powoduje odmładzanie i zagęszczanie ściółki. To także dobry sposób na pozbycie się mchu z trawy. Aeracja to zaś nakłuwanie darni kolcami. Wykonuje się ją w celu napowietrzenia korzeni.

Gdy zauważymy już pierwsze oznaki wzrostu traw, możemy przejść do nawożenia. Trawnik po zimie potrzebuje dużej dawki azotu, dlatego nawozy z tym pierwiastkiem są w tym okresie najbardziej polecane. W sklepach i hurtowniach ogrodniczych można także znaleźć specyfiki wieloskładnikowe. Te dostarczą odpowiednio zbilansowaną dawkę azotu, potasu i fosforu. W przypadku nawożenia, trzeba pamiętać jednak o równomiernym rozprowadzaniu produktu na powierzchni zielonej.

Nawożenie gleby

Zdrowa gleba to dorodne plony. Przygotowanie ziemi pod zasiew czy nowe nasadzenia należy zacząć od jej przekopania i usunięcia chwastów. Następnie trzeba zadbać o to, by wzbogacić glebę o niezbędne wartości odżywcze i składniki mineralne. Tu pomocne będą nawozy zarówno organiczne, jak i sztuczne. Możemy zastosować kompost, czy obornik lub postawić na nawóz magnezowy, czy wapniowy.

News4Media, fot.: iStock

REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu Głos Regionu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na glosregionu.pl