Koniec z tanimi zakupami przez internet?

Nowe przepisy w e-handlu

Sobota, 10 kwietnia 2021 o 00:39, autor: 1 1155
Koniec z tanimi zakupami przez internet?

Towary pochodzące spoza Unii Europejskiej będą nas kosztować więcej. To pokłosie nowych przepisów unijnych nałożonych na wszystkie kraje członkowskie.

Ceny kilkakrotnie niższe od polskich czy europejskich - to główny powód, dla którego wielu Polaków decydowało się na zakupy towarów przez internet z krajów spoza UE, np. z Chin. W tym wypadku nie przeszkadzał nawet długi termin oczekiwania na przesyłkę. 

W czwartek Rada Ministrów przyjęła unijną ustawę dotyczącą e-handlu. Do tej pory przesyłki spoza UE, między innymi z Chin i popularnego portalu AliExpress, o wartości poniżej 22 euro były zwolnione z podatku VAT. Od 1 lipca 2021 r. VAT doliczany będzie już do każdej paczki.  

Przykładowo: przesyłka o wartości netto 25 zł przy 23% stawce VAT wyniesie nas: 30,75 zł .

Przepisy zawarte w pakiecie e-commerce ułatwią rozliczanie podatku VAT od sprzedaży towarów. Teraz nawet najmniejsi przedsiębiorcy będą mogli konkurować z takimi gigantami jaki AliExpress, eBay, Wish czy Amazon - bo ich produkty będą w zbliżonej cenie.

 „To szczególnie ważne dla rodzimych pośredników, portali aukcyjnych i sprzedażowych, które zmagają się często z nieuczciwą konkurencją spoza UE. Nowa regulacja będzie ważnym krokiem w kierunku wyrównania szans na korzyść europejskich, w tym polskich firm.” - czytamy w oficjalnym komunikacie ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusza Kościńskiego na stronie Ministerstwa Finansów.


Oprócz wyrównania szans na runku e-commerce, rozwiązanie ma także zapełnić dziurę w polskim budżecie. Projekt Komisji Europejskiej ograniczy napływ paczek z nieopodatkowanymi towarami do kraju, czyli uszczelni sektor handlu importowego.  

„Tracą na nim nie tylko budżety poszczególnych państw, ale przede wszystkim unijni przedsiębiorcy. Nie mogą konkurować z firmami, często z operującymi z dalekiego wschodu, które sprzedają takie same towary, co oni, ale tańsze o VAT, czyli często nawet o ¼. Pakiet e- commerce jest istotnym krokiem w kierunku ukrócenia tego procederu.” - podkreśla wiceminister finansów Jan Sarnowski.

News4Media, fot.: News4Media

REKLAMA

Komentarze (1)

avatar

avatar
~Yy
10.04.2021 10:38

Ludzie i tak będą kupować

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu Głos Regionu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na glosregionu.pl