TERAZ18°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Bardzo dobra
reklama

Muzyczne archiwalia w Przemęcie odkryte

pon., 9 lipca 2018 12:26

Od 4 do 8 lipca w przemęckiej parafii, praktyki archiwistyczne odbywała grupa studentów II roku muzykologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Studenci wraz z profesor Aliną Mądry pojawili się w Przemęcie na zaproszenie GCKiB oraz parafii Przemęt i zbadali dokumenty muzyczne, które znajdowały się w tutejszym klasztorze.

Na dokumenty, o których mowa natrafiono podczas kwietniowej konferencji naukowej. Jak czytamy na oficjalnej stronie gminy Przemęt: “Po ich wyniesieniu, odkurzeniu i posegregowaniu okazało się, że wśród nich są następujące grupy materiałów i nut: repertuar zachowany po Kole Śpiewu „Halka”, repertuar po organistach przemęckich, związany także z działalnością Koła Śpiewu „Halka”, druki muzyczne i rękopisy z sześcioma różnymi pieczęciami proweniencyjnymi z Reichenbach (Dzierżoniów); najprawdopodobniej przywiezione do Przemętu przez Bronisława Mikołajczyka w 1951 roku, druki muzyczne wydawnictw głównie niemieckich; przede wszystkim na fortepian oraz czasopisma muzyczne”.

Szczególnie interesujące wydają się materiały związane z historią Koła Śpiewu “Halka”. Trafią one do GCKiB i będą dostępne do wglądu w bibliotece.

Podczas prac powstał pomysł opracowania odkrytych materiałów, tak aby spopularyzować muzyczną historię Przemętu, która jak się okazuje jest bardzo ciekawa.

(Iks / foto: Gmina Przemęt)

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Zobacz również

    Komentarze 0

    Dla Ciebie

    18°C

    Pogoda

    Kontakt

    hi24.pl