Nowy rodzaj oszustwa - na Narodowy Bank Polski

Środa, 12 maja 2021 o 01:04, aktualizacja Środa, 12 maja 2021 o 01:08, autor: 0 408
Nowy rodzaj oszustwa - na Narodowy Bank Polski

Oszuści posuwają się do różnych metod, aby wyłudzić nasze pieniądze. Była już metoda na wnuczka, policjanta czy dopłata do przesyłki. Teraz naciągacze znaleźli kolejny sposób, tym razem udają centralny bank.

W ostatnich dniach, oszuści podszywają się pod Narodowy Bank Polski. Przestępcy podają się za pracowników państwowej instytucji i informują, że prowadzą giełdę kryptowalut. Dla uwiarygodnienia swojego przekrętu, posługują się jego oficjalnym logiem. W ten sposób, próbują uzyskać dostępy do rachunków bankowych swoich ofiar.

Jak działa oszustwo?

W oficjalnym ostrzeżeniu opisano także sposób działania przestępców. Wynika z niego, że ofiara otrzymuje od oszusta adres fałszywej strony giełdy kryptowalut. Po rejestracji naciągacze kontaktują się z takim użytkownikiem, proponując udzielenie pomocy przy weryfikacji danych. Namawiają ofiarę do zainstalowania programu do zdalnej obsługi komputera lub telefonu. W ten sposób mają wgląd w urządzenia, a w konsekwencji mogą także uzyskać dostęp do rachunku bankowego.

To niejedyna próba oszustwa, z jaką mierzy się NBP

Próby zdobycia przez przestępców internetowych danych umożliwiających kradzież środków z kont bankowych klientów są coraz bardziej powszechne. Często przestępcy posługują się przy tym szyldem instytucji. Bank wyjaśnia, że przestępcy posługują się adresami internetowymi, które są niemożliwe do weryfikacji. Warto podkreślić, że Narodowy Bank Polski nie obsługuje klientów indywidualnych, nie prowadzi również giełdy kryptowalut i nie emituje kryptowalut.

„Coraz częściej rejestrujemy także próby inicjowania typowych tzw. przekrętów nigeryjskich, polegających na wyłudzeniu pieniędzy na opłacenie rzekomej pomocy prawnej w związku z zatrzymaniem przelewu z zagranicy pochodzącego ze spadku od nieznanego krewnego lub z wygranej w loterii niewymagającej zgłoszenia akcesu przez ofiarę" - informuje NBP.

NBP apeluje, by każdą wiadomość, w której używa się jego logo i nazwy, jako podmiotu zaangażowanego w weryfikację przelewu na kontro osoby fizycznej, należy traktować jako podejrzaną. Bank podkreśla, że nie uczestniczy w procedurach weryfikacji przelewów na indywidualne rachunki osób fizycznych oraz nie prowadzi bieżącej obsługi bankowej indywidualnych klientów. Jeśli padłeś ofiarą tego oszustwa, jak najszybciej zadzwoń na infolinię swojej instytucji finansowej i powiadom o tym fakcie policję.

 

 

News4Media, fot.: iStock

REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu Głos Regionu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na glosregionu.pl