Obowiązkowa wymiana prawa jazdy i koniec z jego bezterminowością

Czwartek, 15 kwietnia 2021 o 23:14, aktualizacja Czwartek, 15 kwietnia 2021 o 23:28, autor: 1 1344
Obowiązkowa wymiana prawa jazdy i koniec z jego bezterminowością

W Polsce nie wydaje się już bezterminowych prawo jazdy, a w związku z pojawieniem się nowego wzoru dokumentu, każdy kto otrzymał bezterminowe prawo jazdy będzie musiał je wymieć.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, najdłuższy możliwy okres, na który możemy otrzymać prawo jazdy, to 15 lat. Ten może być jednak skrócony z powodów zdrowotnych.

Dlaczego i kiedy trzeba wymienić prawo jazdy?

Wszyscy kierowcy, mający bezterminowe prawo jazdy, będą musieli je wymienić. Ma to związek z wprowadzeniem nowego wzoru prawa jazdy.  Obowiązek wymiany określa ustawa, w której czytamy:

"Prawa jazdy wydane do dnia 18 stycznia 2013 r. podlegają wymianie w okresie od dnia 19 stycznia 2028 r. do dnia 18 stycznia 2033 r. w terminach określonych przez ministra właściwego do spraw transportu lub w terminie wcześniejszym na wniosek posiadacza prawa jazdy"

Wynika z niej, że kierowcy z dokumentem bez daty ważności mogą się ubiegać o wydanie nowego dokumentu prawa jazdy najwcześniej w 2028 roku. Czas na jego wymianę będą mieli do 2033 roku.

Jazda bez prawa jazdy

Od grudnia ubiegłego roku zniknął obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy. Kierujący pojazdami, posiadający polskie prawo jazdy od 5 grudnia 2020 roku, są zwolnieni obowiązku posiadania przy sobie i okazywania dokumentu podczas kontroli drogowej na terytorium Polski. Dane i uprawnienia kierowcy są podczas zatrzymania sprawdzane w centralnej ewidencji kierowców. Przypominamy również, że od 2018 roku nie trzeba ze sobą wozić dowodu rejestracyjnego i policy OC.

News4Media/fot.News4Media

REKLAMA

Komentarze (1)

avatar

avatar
~123
16.04.2021 19:30

Ustawa z roku 2013, wejdzie w życie w roku 2028. Poraża refleks i troska autora o kierujących pojazdami, posiadających polskie prawo jazdy. Niby takie nic a parę zeta za wierszówkę wpadnie.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu Głos Regionu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na glosregionu.pl