"Paszporty covidowe" w Polsce?

Nad przepisami pracuje już UE

Sobota, 17 kwietnia 2021 o 01:10, autor: 0 493
"Paszporty covidowe" w Polsce?

Z jednej strony mogą pomóc w walce z rozprzestrzenianiem się pandemii na świecie, z drugiej - dyskryminują osoby, które nie chcą poddać się szczepieniu. "Paszporty covidowe" mają zostać wprowadzone również w Polsce.

Projekt stworzenia "paszportu covidowego"od wielu miesięcy budzi sporo emocji. Zgodnie z zapowiedziami taki dokument ma jednak wejść w życie jeszcze przed wakacjami i obowiązywać we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej, również w naszym kraju.

Zielone zaświadczenie cyfrowe

Komisja Europejska pracuje nad projektem o nazwie „Zielone zaświadczenie cyfrowe”. Polska również będzie musiała więc wprowadzić to rozwiązanie. Elektroniczny dokument miałby posiadać unikatowy kod QR, potwierdzający szczepienie podróżującego (podwójną dawką szczepionki), a także zaświadczenie o ujemnym teście na koronawirusa lub byciu ozdrowieńcem. Kwit ma być także wydawany w wersji papierowej. Znajdą się na nim takie dane osobowe jak: imię i nazwisko oraz data urodzenia, a także data wydania dokumentu oraz istotne informacje na temat szczepienia, testu czy przebytej choroby. Wystawieniem „Zielonego zaświadczenia cyfrowego” miałyby zajmować się organy krajowe: szpitale, przychodnie czy stacje sanitarno-epidemiologiczne. By uniknąć prób podrabiania paszportu covidowego, Komisja Europejska ma stworzyć specjalną sieć zweryfikowanych podpisów organów, uprawnionych do wystawiania zaświadczeń. Dodatkowo musi powstać specjalne oprogramowanie do skanowania kodów QR, ułatwiające i przyśpieszające procedury na lotniskach czy przejściach granicznych. Co ważne, takie zaświadczenie będzie zwalniało osoby podróżujące z kwarantanny.

Ujednolicenie przepisów w UE

„Zielone zaświadczenie cyfrowe” ma przede wszystkim ujednolicić zasady podróżowania po krajach członkowskich Unii Europejskiej. Na razie każdy kraj ma swoje przepisy, które może zmieniać w zależności od sytuacji epidemiologicznej oraz liczby zachorowań na terenie swojego państwa. Takie rozwiązanie ma także przybliżyć powrót do normalności w branży turystycznej, która ma duże znaczenie gospodarcze dla wielu państw. Polska również uczestniczy w tym unijnym procesie, co może oznaczać, że zgodzi się na przyjęcie projektu. Na razie nie ma jeszcze wydanego rozporządzenia. Jak powiedział w czwartek premier RP
Mateusz Morawiecki – „Rozmowy na poziomie UE prowadzone są na etapie wstępnym”.
Zakończenie prac i wprowadzenie przepisów w życie ma nastąpić do 25 czerwca 2021 roku.

Dostęp do usług
"Zielone zaświadczenie cyfrowe" ułatwiłoby także dostęp do wielu usług. Osoba z ważnym dokumentem mogłaby korzystać z kin, teatrów, restauracji, a nawet wejść na rozgrywki na stadionie. Takie rozwiązanie wprowadzone jest już w Nowym Jorku czy Izraelu i zdecydowanie ożywia tamtejszą gospodarkę. Jak dokładnie będzie działał dokument i które drzwi otworzy jego posiadaczom – o tym zdecyduje w najbliższych miesiącach Komisja Europejska.

News4Media, fot.: iStock

REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu Głos Regionu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na glosregionu.pl