Polski Ład: Zyskasz czy stracisz na zmianach podatkowych? [KALKULATOR]

Piątek, 04 czerwca 2021 o 23:58, aktualizacja Sobota, 05 czerwca 2021 o 00:13, autor: 2 365
Polski Ład: Zyskasz czy stracisz na zmianach podatkowych? [KALKULATOR]

Ministerstwo finansów udostępniło internetowy kalkulator, na którym każdy może policzyć bilans zysków i strat po wejściu w życie zmian podatkowych.

Chodzi o „Polski Ład”, czyli plan poważnych zmian społeczno-gospodarczych zapowiedzianych przez Zjednoczoną Prawicę. Politycy kładą w nim duży nacisk na reformę podatkową. Jak mówił premier Mateusz Morawiecki, zyskają na tym osoby zarabiające do 6 tys. złotych miesięcznie. Potem dodał, że te z pensjami do 10 tys. zł nie odczują zmian w swojej kieszeni. Ma to być możliwe dzięki ryczałtowemu rozliczaniu się z fiskusem.

Teraz rząd, aby przekonać Polaków do zmian i wyjaśnić im ich założenie, uruchomił internetowy kalkulator. Każdy może na nim sprawdzić, czy zyska, czy może jednak straci na „Polskim Ładzie”. Kalkulator znajduje się na stronie podatki.gov.pl. To prosty w obsłudze interaktywny formularz, w którym wpisuje się swoją pensję (brutto) i uzupełniając kilka dodatkowych pól, otrzymujemy wynik. Sprawdziliśmy, jak działa kalkulator.

Według tych wyliczeń, osoba zarabiająca pensję minimalną (2 800 zł brutto) zyska 144 zł miesięcznie, czyli na konto otrzyma ok. 2 144 zł zamiast obecnych 2 000 zł. Gdy wpiszemy w kalkulator pensję 5 000 zł, wskazuje on że zyskamy 47 zł miesięcznie, a pensja wyniesie na rękę 3 547 zł i 19 groszy.

Idźmy dalej i zatrzymajmy się przy granicy wspomnianych 6 000 zł. „Zysk” po zmianach to 0 zł. Tak samo jest w przypadku zarobków w wysokości 10000 zł - „Zmiany podatkowe nie wpłyną na wynagrodzenie roczne.” - taka pojawia się informacja. Straty zaczynają się powyżej granicy nie 10000 zł ale dopiero 13000 zł. Osoba zarabiająca taką kwotę straci miesięcznie nico ponad 13 złotych.

Sprawdziliśmy też wyliczenia jeszcze dla podatnika zarabiającego 18 000 zł. Tu już widnieje spora strata. „W wyniku zmian podatkowych strata wyniesie 390,37 zł zł miesięcznie.” - napisano i dodano: „Kwotę wolną od podatku podniesiono z obecnych 8 tysięcy złotych do 30 tysięcy złotych. Podniesiono również próg podatkowy z 85 528 złotych do 120 tysięcy złotych. Zmiany sprawią, że system podatkowy w Polsce będzie bardziej sprawiedliwy, a nakłady na służbę zdrowia wzrosną. Dzięki temu zyskają wszyscy Polacy”.

A teraz duże pieniądze. Jeśli ktoś otrzymuje co miesiąc 40 000 zł, to po zmianach na konto wpłynie mu o ponad 2 000 zł mniej.

Zaznaczmy wyraźnie, że wszystkie te wyliczenia dotyczą umów o pracę. Dodajmy jeszcze, że kalkulator uwzględnia także wpłaty na Pracownicze Plany Kapitałowe czy otrzymywane świadczenie Rodzina 500 Plus, a także zapowiadane przez rząd wypłacanie 12 tys. zł na drugie i trzecie dziecko w rodzinie (przez rok lub dwa lata w miesięcznych transzach) i po wypełnieniu odpowiednich rubryk i te pieniądze są uwzględniane w wynikach.

Zmiany podatkowe rząd chce wprowadzić od stycznia 2022 roku.

 

News4Media, fot.: iStock

REKLAMA

Komentarze (2)

avatar

avatar
~Chichot Losu...
05.06.2021 08:30

Poziom wiedzy finansowo - ekonomicznej tego tak zwanego " Narodowego ładu..." w dużej swojej części jest na etapie Średniej Szkoły Ekonomicznej - płytki i powierzchniowy i trudno tu o fachowy komentarz !. Pisany na poziomie planów Gierka .....!. A jak to się skończyło dla Polski tamtych czasów to każdy wie . Galopujące Ceny w naszym kraju NI JAK SIE MAJĄ do tego tak zwanego planu Narodowego ładu !. A najnowsza Historia Europu zna i pamięta takie ŁADY !. ..... Chichot Losu !.

avatar
~Nowe coś tam, cos tam ....
05.06.2021 08:32

10 złotych = 1 złoty !!!!!!!.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu Głos Regionu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na glosregionu.pl