TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Pralki – o czym musisz pamiętać przy zakupie?

Wtorek, 28 września 2021 o 01:04, autor: 0
Pralki – o czym musisz pamiętać przy zakupie?

Pralka to jedno z najważniejszych urządzeń w każdym gospodarstwie domowym. Aby dobrze spełniała swoje zadanie, trzeba dobrać ją do miejsca, w którym ma stanąć i do potrzeb konkretnej rodziny. O czym musisz pamiętać przy wyborze pralki?

Wybierając pralkę, chcemy, aby działała bezawaryjnie jak najdłużej i skutecznie prała, oszczędzając nasz czas. W sklepach znajdziemy pralki różnych producentów, różniące się między sobą funkcjami, designem i gabarytami. Choć poszczególne pralki automatyczne na pierwszy rzut oka niezbyt się między sobą różnią, warto przyjrzeć im się bliżej, ponieważ mogą mieć inne parametry. Na co zwrócić uwagę przy zakupie pralki?

 

Pralki – jakie rodzaje wyróżniamy?

 

Podczas zakupu pralki trzeba zwrócić uwagę na kilka czynników, ale na początku trzeba wybrać rodzaj pralki. Wyróżniamy pralki automatyczne ładowane od przodu i od góry oraz półautomatyczne pralki wirnikowe. To, jaką pralkę wybierzemy, jest uzależnione od miejsca, jakim dysponujemy i przyzwyczajeniami dotyczącymi prania. 

  • Pralka ładowana od przodu – jest to najpopularniejszy typ pralki. Zajmuje więcej miejsca niż pralka ładowana od góry, ale jest bardzo praktyczna. Dodatkowo na górze zyskujemy miejsce do przechowywania różnych przedmiotów, np. kosmetyków. Pralki Gorenje ładowane od przodu sprawdzą się w pomieszczeniach, gdzie jest wystarczająco dużo miejsca.
  • Pralka ładowana od góry – jest zwykle węższa, ponieważ nie potrzebuje przestrzeni na otwieranie drzwiczek. Dobrze sprawdza się w małych pomieszczeniach, gdzie zależy nam, aby zaoszczędzić jak najwięcej miejsca. Bardzo dużą zaletą jest fakt, że pralkę ładowaną od góry można ustawić zarówno tyłem, jak i bokiem do ściany.
  • Pralka wirnikowa – pralka półautomatyczna, która wyróżnia się niską ceną. W tej pralce nie obraca się bęben, a w praniu bierze udział wirnik. Nie ma ona węża, więc wodę trzeba wlać i wylać samodzielnie. Najczęściej nie ma też opcji płukania i wirowania, choć najnowsze model pralek wirnikowych mogą być wyposażone w wiele funkcji. Odkąd pojawiły się najlepsze pralki automatyczne, wirnikowa nie cieszy się już dużą popularnością. Sprawdzi się jednak wszędzie tam, gdzie nie ma bezpośredniego dostępu do wody, na przykład na kempingach, gdzie pranie ręczne byłoby uciążliwe. Ma też niewielkie gabaryty i łatwo ją przenieść, docenią ją więc osoby, które często się przeprowadzają, na przykład studenci.

 

Pojemność i wymiary pralki – co mamy do wyboru?

 

Jak w przypadku każdego urządzenia, pralka automatyczna może być tańsza i droższa. Tanie modele są wyposażone w podstawowe funkcje, z kolei te droższe mają wiele nowoczesnych funkcji, które ułatwiają codzienne obowiązki. W tej kwestii należy się kierować swoimi preferencjami i decydować się na model wyposażony w funkcje, z których zamierzamy korzystać. Przepłacanie w sytuacji, gdy zamierzamy korzystać tylko z podstawowego programu prania, nie zawsze ma sens.

 

Jednym z najważniejszych czynników decydujących o zakupie jest pojemność pralki. Należy uwzględnić liczbę domowników i częstotliwość prania. Jednej osobie wystarczy model o pojemności 4 kg, jednak w przypadku kilkuosobowej rodziny bęben o pojemności 6 kg to minimum. Z pojemnością wiążą się też gabaryty pralki. Im większy bęben, tym większe urządzenie. Warto mieć to na uwadze, wybierając miejsce, w którym ma stanąć pralka. W domu jednorodzinnym zwykle jest wystarczająco dużo miejsca, więc można sobie pozwolić na pralkę o dowolnych wymiarach. W mniejszych mieszkaniach wymiary mają kluczowe znaczenie. Standardem są pralki ładowane od przodu o głębokości i szerokości do 60 cm i wysokości do 85 cm. Dostępne są też węższe modele, nawet poniżej 40 cm głębokości, które sprawdzą się tam, gdzie nie ma dużo miejsca na postawienie pralki. Różne rodzaje pralek znajdzie w sklepie: https://www.neonet.pl/duze-agd/pralki/f/gorenje.html.

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie pralki?

 

Przy wyborze pralki trzeba też zwrócić uwagę na kilka parametrów, które sprawią, że będziemy zadowoleni z zakupu. Co jest najważniejsze?

  • Zużycie wody i prądu – istotna jest nowa klasa energetyczna pralki oznaczona od A do G. Im wyższa klasa energetyczna (A), tym niższe zużycie energii, w porównaniu z modelami o niższej klasie (G). Trzeba też zwrócić uwagę, ile wody zużywa pralka w jednym cyklu prania. Również w tym przypadku im wyższa klasa, tym mniej wody zużywa pralka.
  • Poziom hałasu – bardzo ciche pralki emitują poniżej 50 dB, natomiast nieco głośniejsze do 60 dB. Pralki powyżej 60dB generują większy hałas.
  • Maksymalna prędkość wirowania – określa maksymalną liczbę obrotów bębna, jaką może wykonać pralka podczas procesu prania. Standardowe pralki mają zwykle prędkość wirowania od 700 obr/min do 1600 obr/min. Im wyższa prędkość wirowania, tym suchsze pranie wyjmiemy z pralki.
  • Pralka wolnostojąca czy do zabudowy – pralkę trzeba też dopasować do wystroju wnętrza. Jeśli w pomieszczeniu planujesz meble na wymiar, pralka do zabudowy dobrze się sprawdzi. To rozwiązanie jest polecane przede wszystkim w sytuacji, gdy pralka ma stanąć w kuchni, ponieważ łatwiej ją wtedy ukryć, zachowując estetykę wnętrza.
  • Dodatkowe funkcje – nowoczesne pralki mają wiele ciekawych funkcji, które ułatwiają pranie. Jest to na przykład: pranie bez zagnieceń, odkażanie parą wodną, wstrzymywanie cyklu prania, automatyczne dozowanie środka piorącego, zdalne sterowanie smartfonem czy blokada rodzicielska.
REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl