Wielu kierowców mogło być w błędzie.

Wkrótce nowy obowiązek

Piątek, 07 maja 2021 o 23:09, autor: 2 830
Wielu kierowców mogło być w błędzie.

Choć panuje powszechna opinia, że ten przedmiot jest obowiązkowy, wielu kierowców nadal nie posiada go w swoim aucie. Wkrótce w prawie pojawi się zapis, który to zmieni. Sprawdź, co trzeba będzie wozić w każdym bagażniku.

Apteczka pierwszej pomocy

Wbrew powszechnej opinii, apteczka nie jest wymaganym wyposażeniem w samochodzie. Jednak nawet większość kierowców, którzy myślą inaczej, i tak nie przykłada do niej większej wagi. A to wielki błąd. Bo jak udzielić pomocy, kiedy nie mamy pod ręką podstawowych przyborów? Poseł Koalicji Obywatelskiej Aleksander Miszalski zaniepokojony brakiem wyobraźni kierowców w tej kwestii, wystosował interpelację ws. ustanowienia apteczki pierwszej pomocy obowiązkowym elementem wyposażenia pojazdów.

Nieaktualne przepisy

Od wielu lat nie było większych zmian w przepisach dotyczących akcesorium ratowniczego, niezbędnego w transporcie drogowym. Obecnie kierowcy zobowiązani są do posiadania gaśnicy i trójkąta ostrzegawczego. Prawo nakłada też na każdego obywatela obowiązek niesienia pomocy w sytuacji zagrożenia. Ale czy ktoś dotychczas zastanowił się, czym właściwie mamy jej udzielać, skoro po drogach wciąż jeżdżą samochody bez apteczek? Poseł Miszalski swój wniosek uzasadnia m.in. tym, że wypadamy niekorzystnie na tle innych krajów, z których większość nałożyła na swoich obywateli konieczność wyposażenia pojazdu w zestaw do pomocy przedmedycznej.

Nie musisz czekać

Choć nie ma takiego obowiązku, możesz wyposażyć auto w apteczkę już teraz. W sklepach motoryzacyjnych i marketach sprzedawane są gotowe zestawy z potrzebnym wkładem. Warto co kilka miesięcy weryfikować ich datę przydatności do użycia. Pamiętaj też o wykonywaniu przeglądu swojej gaśnicy. Dodatkowo w bagażniku powinna znaleźć się też kamizelka odblaskowa, która zapewni ci bezpieczeństwo, kiedy np. w czasie nocnej podróży będziesz zmieniać dziurawe koło.

Co musi zawierać apteczka?

Nie ma uniwersalnych wytycznych w tej sprawie, ale przyjmuje się, że każdy zestaw powinien zawierać co najmniej:
- instruktaż udzielania pierwszej pomocy,
- jałowe opatrunki, gazy, bandaże, plastry z opatrunkiem i bez,
- opaskę elastyczną,
- środek do dezynfekcji ran,
- koc termiczny,
- trójkątną chustę,
- agrafki i nożyczki,
- maskę do bezkontaktowego sztucznego oddychania.

 

News4Media, fot.: News4Media

REKLAMA

Komentarze (2)

avatar

avatar
~Czytelnik
09.05.2021 10:05

Za niektóre szczególy policja może mnie cmoknąć bo nie bede chodzil na kursy ratowania i nikomu nie zrobie sztucznego oddychania zwlaszcza obcemu

avatar
~do czytelnik
11.05.2021 15:31

Mam nadzieje, że tobie też nikt nie zrobi.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu Głos Regionu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na glosregionu.pl