TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Wyjaśniamy, jak korzystnie ubezpieczyć całą rodzinę

Czwartek, 23 września 2021 o 23:00, aktualizacja Czwartek, 23 września 2021 o 23:03, autor: 0
Wyjaśniamy, jak korzystnie ubezpieczyć całą rodzinę

Naczelnym elementem ochrony ubezpieczeniowej, w jaką z myślą o własnej rodzinie warto się zaopatrzyć, pozostaje umowa obejmująca śmierć głównego żywiciela. Większość dostępnych na rynku polis może być jeszcze rozszerzona o inne zdarzenia uniemożliwiające mu kontynuowanie pracy. Ryzyk, które mogą zdruzgotać domowe finanse jest jednak jeszcze więcej. Polisa rodzinna może być sposobem na uchronienie się przed nimi minimalnym kosztem.

Kupujemy jedną polisę zamiast kilku. Dla kogo?

Członkowie typowej rodziny mają zróżnicowane role i potrzeby, co, paradoksalnie, istotnie sprzyja zaspokojeniu ich przez jeden rozbudowany produkt. Ochrona na życie na wysokie sumy ubezpieczenia nie jest wszak konieczna w przypadku dzieci, bo to nie one generują tracony wraz ze zgonem dochód. W ich przypadku istotną rolę odgrywa za to ochrona w razie uszczerbków na zdrowiu i zachorowań. Ta w dodatku - ze względu na młody wiek i niskie ryzyko występowania większości stanów chorobowych - nie musi być w ich przypadku kosztowna.

Odmiennie wygląda też ochrona ubezpieczeniowa dziadków - choć ta, podobnie zresztą jak w przypadku dzieci, zwykle możliwa jest jedynie do pewnego wieku. Następnie proponuje się indywidualną kontynuację.

Zazwyczaj życiowy partner głównego ubezpieczonego może być dołączony do głównej polisy i objęty zbliżonym zakresem ochrony.

W efekcie jedna (choć rozbudowana o umowy dodatkowe) w dalszym ciągu indywidualna polisa głównego ubezpieczonego i ubezpieczającego, może, zależnie od oferty, chronić nawet do dziesięciu osób. Szczegółowe warunki mogą jednak to grono oganiczać - często wymagane jest np. zamieszkiwanie we wspólnym gospodarstwie domowym. Ponieważ dobrowolne ubezpieczenia są produktami bardzo zróżnicowanymi, obejmujące różne polisy rodzinne porównanie nie jest zadaniem łatwym. Warto jednak poświęcić na to czas.

Ustalamy potrzebny nam zakres i świadczenia

Katalogi dostępnych umów dodatkowych, jakie towarzyszą produktom proponowanym jako polisy rodzinne są z reguły bardzo obszerne. Zasadniczo możemy wyróżnić następujące główne obszary ochrony:

  • życie głównych ubezpieczonych. Poprzez dodatkowe umowy możemy m.in. zapewnić sobie wyższe sumy ubezpieczenia w razie zdarzeń gwałtownych, takich jak np. śmierć w wyniku wypadku komunikacyjnego;

  • zdrowie głównych ubezpieczonych. To z reguły typowy zestaw rozszerzeń od poważnych zachorowań, NNW, czy np. niezdolności do pracy.

  • zdrowie dzieci. To często podobny zestaw umów, dostosowany do ich potrzeb;

  • usługi z zakresu assistance medycznego;

  • polisy oszczędnościowo-inwestycyjne.

Niekoniecznie jest tak, że im bardziej rozbudowana ochrona, tym lepsza - każda dodatkowa umowa niesie ze sobą koszty, a ich wybór powinien odpowiadać potrzebom konkretnych klientów. Duży wybór możliwości pozwala jednak dobrać te, które uznamy za odpowiednie.

Porównywanie ofert to klucz do znalezienia tej optymalnej

Współcześnie lubimy zakupy szybkie i proste, jednak nabycie ubezpieczenia na życie być może nigdy nie będzie do takich należało. Zawierający niejedno ubezpieczenie rodzinne ranking to bardzo użyteczna podpowiedź, z której warto korzystać. Naczelnym zagadnieniem pozostaje jednak ustalenie indywidualnych potrzeb i dobranie produktów, których rzeczywisty, efektywny zakres im odpowiada. To wymaga orientacji w rynku i uważnej lektury warunków ubezpieczenia. Stąd ogromna rola agenta ubezpieczeniowego, choć nie zetknąwszy się z tym tematem, możemy uważać go za zbędnego pośrednika. Proces zakupu można jednak uprościć, przed kontaktem udzielając najważniejszych informacji. W tym celu można np. posłużyć się serwisem ubezpieczamyrodzine.pl, gdzie skorzystamy z prostego formularza.

Ubezpieczenia na życie są ofertami stosunkowo elastycznymi. W trakcie trwania głównych umów nie ma przeszkód, by ich zakres modyfikować, zależnie od zmieniających się przecież w czasie potrzeb. Lepiej jednak jeśli w możliwie dużym zakresie zdołamy przewidzieć je z góry. W ramach poszczególnych produktów istnieją wszak sztywne regulacje zawarte w definicjach, określających np. wiek możliwego do objęcia ochroną dziecka. Rozważenie plusów i minusów poszczególnych rozwiązań wymaga czasu - nie dawajmy go sobie zbyt mało, zanadto zwlekając z zakupem polisy.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl