Zbliża się ważny termin składania wniosków w sprawie 500+

Czwartek, 22 kwietnia 2021 o 22:55, aktualizacja Czwartek, 22 kwietnia 2021 o 22:59, autor: 0 273
Zbliża się ważny termin składania wniosków w sprawie 500+

Zasady przyznawania świadczenia z rządowego programu "Rodzina 500 plus" pozostały niezmienne. Z wsparcia finansowego może skorzystać każde gospodarstwo domowe z dziećmi, bez względu na status materialny. Nadal trzeba pamiętać jednak, aby złożyć wniosek o przyznanie świadczenia. Zbliża się ważny termin, który zadecyduje o dalszych wypłatach.

Stare zasady, nowe decyzje

W kwestii przyznawania prawa do świadczenia nie nastąpiły żadne zmiany. Każde dziecko w Polsce ma zagwarantowane wsparcie finansowe w wysokości 500 zł miesięcznie. Warunkiem jest złożenie przez rodziców stosownych dokumentów. Poprzednie decyzje obowiązują już tylko do końca maja. Wypłat na okres, który rozpocznie się 1 czerwca, urzędy dokonają na podstawie nowych wniosków.

Musisz się spieszyć 

Jeżeli zależy ci na tym, aby pieniądze trafiały na twoje konto w sposób nieprzerwany, musisz dopełnić formalności najpóźniej z końcem bieżącego miesiąca. Urząd przeleje pierwsze środki na poczet nowego okresu świadczeniowego do 30 czerwca, jeśli twój wniosek znajdzie się we właściwym urzędzie najpóźniej 30 kwietnia. Tylko w ten sposób zapewnisz sobie ciągłość w wypłacie świadczenia.

Za gapowe się płaci

Musisz wiedzieć, że twoje pismo złożone w późniejszym terminie, zostanie rozpatrzone w ciągu trzech miesięcy. Co ważne, będzie przysługiwać ci wyrównanie, ale tylko do miesiąca, w którym nastąpi złożenie wniosku. To oznacza, że jeśli np. wystąpisz o przyznanie świadczenia w lipcu, wypłata nastąpi najpóźniej w październiku, z wyrównaniem wszystkich miesięcy wstecz, do momentu złożenia wniosku. W tym wypadku utracisz prawo do wypłaty za czerwiec. Pismo złożone w sierpniu spowoduje utratę świadczenia za czerwiec i lipiec.

Jak złożyć wniosek?

Możesz to zrobić korzystając z rządowej platformy elektronicznej empatia.mrpips.gov.pl lub Platformy Usług Elektronicznych ZUS, do których dostęp otrzymasz logując się m.in. Profilem Zaufanym. Taką możliwość dają również niektóre konta w bankowości elektronicznej. Jeśli wybierzesz sposób tradycyjny, sprawę załatwisz podczas wizyty w urzędzie. Dokumenty możesz przesłać również pocztą.

News4Media, fot.: iStock

REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu Głos Regionu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na glosregionu.pl