ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Past Simple – pytania i przeczenia. Jak je tworzyć?

Czwartek, 30 maja 2024 o 15:19, aktualizacja Sobota, 01 czerwca 2024 o 08:48, autor: 0
Past Simple – pytania i przeczenia. Jak je tworzyć?

Czas Past Simple to jeden z najczęściej używanych czasów przeszłych w języku angielskim. Warto wiedzieć nie tylko, kiedy go używać, ale również, jak prezentuje się jego konstrukcja gramatyczna. To znacznie ułatwi Ci komunikację w mowie i piśmie!

Kiedy stosować czas Past Simple?

Czas Past Simple mówi o czynnościach, które wydarzyły się w przyszłości i są już zakończone. Mogą więc dotyczyć na przykład tego, co robiłeś w weekend albo wczoraj. Sprawdza się najlepiej przy opowiadaniu o przeszłości, zwłaszcza jednorazowych czynnościach. Można używać go również w mówieniu o szeregu następujących po sobie sytuacji i czynności, związanych choćby z poranną czy wieczorną rutyną. W końcu możesz używać go również do opisywania nawyków, które już zakończyłeś, zarówno w kontekście zwykłych zdań, jak i zwrotów z użyciem use to, czyli – w wolnym tłumaczeniu – „miałem w zwyczaju”. W konstrukcjach gramatycznych czasownik ten zachowuje się typowo dla czasu, o czym za chwilę.

Twierdzenia w Past Simple

Najczęściej używane w Past Simple są oczywiście twierdzenia. To one pozwalają opisywać czynności z przeszłości. Aby powiedzieć czy napisać zdanie w tym czasie, musisz użyć konstrukcji: podmiot + czasownik w II formie gramatycznej. Ten drugi może być albo czasownikiem nieregularnym, który odmienia się w konkretny sposób, albo czasownikiem z końcówką -ed. Przykładem na ten pierwszy są np. could (forma podstawowa: can) lub spoke (forma podstawowa: speak). Z kolei ten drugi to na przykład wspomniane used (od use) albo worked (od work). Sprawdź, jak wykonywać pozostałe konstrukcje w Past Simple - pytania i przeczenia

Pytania i przeczenia w Past Simple

Pytania w czasie Past Simple buduje się poprzez dodawanie operatora, którym w tym przypadku jest słowo did. Nie stosuje się inwersji – zdanie pozostaje takie jak w twierdzeniu, jednak na początku pojawia się operator. Jego obecność sprawia, że czasownik w II formie gramatycznej albo z końcówką -ed wraca do bezokolicznika. Oznacza to, że przy twierdzeniu I worked from home pytanie będzie brzmiało: Did you work from home? Podobnie działają również przeczenia. Tutaj również pojawia się operator did + not, który zabiera czasownikowi formę, więc zaprzeczenie wyglądałoby następująco: I didn't work from home.

Nieco inaczej wyglądają pytania i przeczenia z czasownikiem to be. Jeśli masz zdanie I was hungry, to pytanie tworzysz poprzez zastosowanie inwersji, czyli przestawienia miejsca podmiotu i orzeczenia: Were you hungry? Z kolei przeczenie pozwala zbudować słówko not, czyli I wasn't hungry.

Jest jeszcze jeden wyjątek. Gdy pytasz o podmiot, używając dodatkowych słówek pytających, nie występuje tutaj operator did. Jeśli więc usłyszysz twierdzenie I heard the rumour, możesz zapytać o to, skąd ktoś słyszał plotkę, używając konstrukcji: Who told you that?

Jak widzisz, czas Past Simple jest dość prosty operacyjnie, ale trzeba pojąć jego zasady. W ten sposób zyskujesz pole do rozmów – zarówno tych pisanych, np. na komunikatorach, jak i w mowie.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu Głos Regionu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na glosregionu.pl