Niższe podatki i zwolnienia z ZUS.

Propozycja dla prawie połowy Polaków

Środa, 30 czerwca 2021 o 10:38, aktualizacja Środa, 30 czerwca 2021 o 10:47, autor: 3
Niższe podatki i zwolnienia z ZUS.

Ministerstwo Finansów przedstawiło najnowszy pomysł na zachęcenie Polaków do rozwijania swojego biznesu w Polsce. Jeżeli ktoś się na to zdecyduje, ma otrzymać bonusy podatkowe.

Formalnie ujawnione właśnie rozwiązania nazwano Programem Repatriacji Kapitału i jest to kolejna część działań, jakie rząd nazywa Podatkowym Restartem Gospodarki. „Dedykowany jest prawie 20 mln Polaków, którzy mieszkają obecnie poza granicami kraju. Celem programu jest zaproszenie ich do powrotu do Polski z ich doświadczeniem, z wiedzą czego potrzebuje zagraniczny klient i ze znajomością oczekiwań biznesowych partnerów, którym polski biznes będzie sprzedawał polskie produkty.” – wyjaśnia minister finansów funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

Rząd zamierza finansowymi zachętami nakłonić polską emigrację do powrotu do kraju. Zależy mu głównie na osobach, które za granicą odniosły sukces, a zarobione tam pieniądze mogą zainwestować w Polsce. Szczególny nacisk położony jest na:

  • pracowników, którzy zdobyli doświadczenie za granicą,
  • właścicieli firm, którzy założyli je i prowadzili w innych krajach,
  • polskich sportowców, celebrytów i artystów, którzy dziś nie mieszkają na co dzień w Polsce.

Jak informuje resort, najwięcej takich osób obecnie przebywa w Niemczech i Wielkiej Brytanii, a także w Irlandii, Holandii i we Włoszech.

Jakie ułatwienia i bonusy mają otrzymać powracający? Po pierwsze będą płacili niższy podatek dochodowy. Tak będzie przez cztery lata, pod warunkiem, że za granicą spędzili przynajmniej trzy lata.

Kolejna ulga dotyczy składek ZUS. Osoba, która wróci do Polski, przez co najmniej pół roku nie będzie podlegała ubezpieczeniom społecznym.

Następny pomysł to ryczałt dla nowych inwestorów – czyli Polaków, którzy przeniosą z zagranicy swoją rezydencję podatkową. „To również ważny impuls do tego, aby Polacy którzy rozwinęli za granicą swoje firmy, przenosili centrum zarządzania biznesem z zagranicy do Polski i właśnie tu płacili podatki.” – dodaje resort.

W myśl planowanych rozwiązań powracający do Polski nie zapłaci w u nas wyższego podatku niż 200 tys. zł (za pieniądze zarobione za granicą), ale w zamian będzie musiał inwestować w Polsce 100 tys. zł rocznie w przedsięwzięcia o szczególnym znaczeniu społecznym, np. w innowacje, naukę, kulturę czy sport.

 

News4Media, fot. iStock

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (3)

avatar

avatar
~Adaś
30.06.2021 12:16

Podoba mi się treść tego newsa lecz coś mi w tej informacji brakuje ? Nie ma w nim wskazanego pragnienia rządu do ich pieniędzy .... czy aby nie o to chodzi ? Cel jest ale czy Oni ( pracownicy , właściciele firm, polscy sportowcy, celebryci i artyści którzy dziś nie mieszkają na co dzień w Polsce) są na tyle "zagubieni" w rozsądnym myśleniu i uwierzą w "domy z kart" zostawiam do Państwa dyskusji ? Na dzisiaj, jest jeszcze tak wiele powodów do mieszkania, życia i rozwijania się w krajach UE , np. bez reformy oświaty p. Czarnka, że odwrócenie kierunku jazdy/lotu na wschód jest nie do zrealizowania. Adaś

avatar
~koleżanka
30.06.2021 12:47

Bez komentarz

avatar
~mieszkanka Wschowy
30.06.2021 12:49

Kto zarabia 200 tys. za granicą to jest chooorrreee

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu Głos Regionu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na glosregionu.pl