ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Zaczynasz remont? Na wstępie zaplanuj, co zrobisz z odpadami

Poniedziałek, 02 stycznia 2023 o 21:58, aktualizacja Poniedziałek, 02 stycznia 2023 o 22:06, autor: 0
Zaczynasz remont? Na wstępie zaplanuj, co zrobisz z odpadami

Wyrzucanie odpadów remontowo-budowlanych do śmietników komunalnych jest zabronione. Takie działanie może wiązać się z wysokimi karami, dlatego warto wiedzieć, jak poprawnie pozbywać się kłopotliwych śmieci. Nie jest to zadanie trudne – zwykle wystarczy wynająć specjalny kontener. Jak to zrobić i w przypadku których odpadów jest to konieczne?

Odpady budowlane a odpady komunalne 

Odpady komunalne to wszystkie śmieci, które powstają podczas codziennego funkcjonowania gospodarstwa domowego. Są to opakowania, resztki żywności i inne niewielkie elementy z tworzyw, szkła, papieru lub innych materiałów. Wyrzucamy je do pojemników segregacyjnych lub zbiorczo do pojemnika na odpady zmieszane.

Pozostałe grupy odpadów to te, które produkujemy rzadziej, najczęściej podczas remontów lub innych dużych prac okresowych (na przykład w ogrodzie). Nie można ich wyrzucać razem z odpadami komunalnymi, ponieważ:

  • są zwykle cięższe i mogą mieć ostre krawędzie (co stanowi niebezpieczeństwo dla pracowników linii sortujących, a także pracujących tam urządzeń),
  • często są niebezpieczne dla środowiska i zdrowia (to m.in. farby, lakiery, azbest, wełna mineralna),
  • żeby można było prowadzić ich odzysk (recykling), muszą trafić do odpowiedniej sortowni (innej niż ta przystosowana do pracy ze śmieciami komunalnymi).

Specjalne zasady składowania i utylizacji dotyczą między innymi gruzu budowlanego (cegły, pokruszony beton, pustaki, płytki ceramiczne, dachówki), gabarytów (meble, okna), materiałów do izolacji, odpadów zielonych (gałęzie, ziemia), czy sprzętu elektronicznego.

Gdzie wyrzucać odpady po budowie lub remoncie?

Najwygodniejszym sposobem pozbycia się takich odpadów jest wynajęcie kontenera od lokalnej firmy. Można to zrobić telefonicznie lub przez internet, a potrzebny pojemnik nierzadko można otrzymać jeszcze w ten sam dzień. Taka usługa nie kosztuje dużo, a pozwala zaoszczędzić wiele czasu i energii – kontener zostanie dostarczony we wskazane miejsce i odebrany po zapełnieniu.

Kontenery na gruz we Wrocławiu oferuje między innymi firma Skiprex. Firma działa również na terenie innych miejscowości w regionie. Prowadzi między innymi wywóz gruzu w Kobierzycach, Bielanach Wrocławskich, Biskupicach i Kątach Wrocławskich. Zamówisz tu kontenery w różnych wariantach i pojemnościach – od kilku do nawet 35 m³. Możesz wynająć pojemnik na konkretny rodzaj śmieci (np. gruz) lub też kontener na odpady zmieszane, gdzie wyrzucisz prawie wszystkie typowe śmieci powstające podczas remontu.

Czy istnieje alternatywa dla kontenera?

Jak wspomnieliśmy, wyrzucanie odpadów remontowo-budowlanych, gabarytów, czy elektroniki do śmietników komunalnych jest kategorycznie zabronione. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest wynajęcie kontenera, ale śmieci możesz też oddać do punktu zbiórki prowadzonego przez gminę. To rozwiązanie sprawdzi się przy mniejszej ilości odpadów, ponieważ:

  • punkty wyznaczają limity odpadów (każdy mieszkaniec może dostarczyć tam ich określoną ilość w miesiącu),
  • transport trzeba zorganizować we własnym zakresie (przy śmieciach remontowo-budowlanych jest to nie tylko trudne, ale i kosztowne).

Dlatego też PSZOK-i mogą być dobrym rozwiązaniem w przypadku mniejszej ilości śmieci. Jeśli jest ich więcej, może okazać się, że koszt organizacji transportu przewyższy koszt wynajęcia kontenera.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu Głos Regionu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na glosregionu.pl